Už i americký Kongres kupodivu ukrajinské lži tak nějak unavují. Sněmovna reprezentantů schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci, v němž zakazuje americkým instruktorům výcvik příslušníků ukrajinského dobrovolnického praporu Azov a blokuje dodávky mobilních protiletadlových raket na Ukrajinu. Příslušníci praporu Azov jsou v dodatku označeni za neonacisty a rasisty. Tito junáci, kteří byli rozhodující silou Majdanu při svržení demokraticky zvoleného prezidenta Janukovyče, tento symbol "ukrajinské krize", jak se na Západě říká tažení proti Rusku, ti že jsou neonacisty a rasisty? Co se to stalo?
USA cvičí na Ukrajině neonacisty
Iniciátor dodatku, kongresman John Conyers, se již dříve snažil upozorňovat své kolegy na neudržitelnost podpory Kongresu Obamovu vojenskému dobrodružství na Ukrajině. Vždy byly jeho návrhy smeteny ze stolu. Proč potom tedy dnes většina demokratů spolu s některými republikány podpořila jeho dodatek k zákonu, který fakticky říká, že Spojené státy otevřeně podporují na Ukrajině nácky?
Pěkný zmatek. Dokonce i "pražská kavárna" zaraženě mlčí. Přitom tak jásala, když před necelými dvěma měsíci byli američtí vojenští instruktoři na Ukrajinu vysláni. To byla přece ta správná pomoc "mírovému řešení". Výcvik tzv. dobrovolnických praporů - mezi jinými hlavně praporu Azov, který na východě země tak udatně vraždí civilisty, byla tolik očekávaná "bratrská pomoc" (Velkého Bratra). A nyní americký kongres konstatoval, že armáda Spojených států aktivně cvičí a vyzbrojuje neonacisty - a zakázal jí to.
Náhlé prozření Kongresu má samozřejmě pravdivý základ. Čtenáře Protiproudu, kteří mnohokrát četli a sledovali fotografie i videa z praporu Azov, jenž se nacistickou symbolikou nijak netají, to asi nepřekvapí. Ani to, že neonacismus je výchozí ideologií této významné složky ukrajinských ozbrojených sil při jejich "protiteroristické operaci". O to více však je musí překvapit obrat o sto osmdesát stupňů u americké zákonodárné instituce. Je namístě položit si otázku, co přimělo velkou část demokratických kongresmanů změnit názor. Podobné rezoluce přece pravidelně odmítali...

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV