Václav Husák: Jsou naši důchodci tak bohatí?

07.10.2018 7:38

Alespoň to tak na mne působí, když si přečtu, nebo ve zprávách uslyším, o kolik peněz každý den díky rafinovaným podvodníkům naši senioři přicházejí.

Václav Husák: Jsou naši důchodci tak bohatí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci sedící na lavičce v parku
reklama

Nedávno falešní „sčítači“ připravili důchodce o 250.000 korun. O pár dnů dříve přišel více než devadesátiletý muž na ulici o 13.000 korun. A takhle to je v podstatě každý den.

A jde o takové částky, se kterými často běžně v hotovosti nenakládají ani rodiny patřící do „střední třídy“, v nichž jsou dva zaměstnaní lidé v dobře placených profesích.

Jsou pouze dvě možná vysvětlení. Buďto jsou naši důchodci v průměru skutečně mimo­řádně bohatí, nebo jsou v průměru mimořádně hloupí. Mít celoživotní úspory ve slamníku – to patřilo k dobrému mravu tak za Rakouska, či za první republiky. Ale dnes, kdy je na trhu bezpočet bank a obrovská nabídka nejrůznějších finančních služeb, už je to jednoznačně přežitek. Ale skutečnost, že téměř každého hloupého důchodce, který si do domu pustí podvodníky nejrůznějšího druhu, tito lumpové okradou většinou o značně vysokou částku, naznačuje, že v hrníčcích, mezi svetry a povlečením v bytech českých důchodců jsou skryty stamilióny. Takže nezvaní návštěvníci jdou prakticky vždy najisto.

Moc tomu nerozumím. Dovedl bych si to vysvětlit pouze v případě, že by u nás ve starší populaci převažovali lidé typu Moliérova Harpagona. Ale tak tomu jistě není. Kdy by se dnes „laskal“ s barevnými papírky. Jó, mazlit se tak se skutečnými zlaťáky – to by byla jiná!

Nejspíše je pravda, že naše stárnoucí populace je skutečně v tomto ohledu značně negramotná, v řadě případů až neskutečně hloupá. Díky tomu zlodějům stačí k okradení důchodců jen pár desítek vteřin.

Ale nikdy není pozdě, aby se i senioři něco nového naučili. Třeba to, že v bance jim běžně peníze neshoří, ani je pouliční podvodníci neukradnou. (I když samozřejmě výjimky exis­tují.) Je to však běh na velmi dlouhou trať, a tak se i nadále budu obávat večerních televiz­ních zpráv, v nichž nás jejich moderátoři seznámí s dalšími okradenými „bohatými“ dů­chodci.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Pravda a "pravda" v ČT a Rozhlasu+

22:08 Karel Januška: Pravda a "pravda" v ČT a Rozhlasu+

Dokud se neoddělí funkce komentátorů a zpravodajů (moderátorů) ve státních institucích, spravedlnost…