Dvě stě let od narození Otto von Bismarcka je příležitostí vzpomenout na slavného německého politika, který ovlivnil druhou polovinu 19. století jako málokdo jiný. Bismarck byl prvním ministrem (tj. premiérem) Pruska (1862-1890) a prvním německým kancléřem (1871–1890). Bismarck byl mistrem kabinetní diplomacie. Patří k velikánům evropské a světové politiky, jejichž dílo ovlivňovalo a ovlivňuje naši přítomnost daleko více, než jsme si ochotni připustit.
V části A přinášíme texty ze semináře „Otto von Bismarck – 200 let od narození“ z 14. dubna 2015. Výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl vyzdvihuje význam a aktuální odkaz „železného kancléře“. Prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář zkoumá zahraniční politiku Německa v době Bismarckova kancléřství (1871-1890). Profesor Vysoké školy finanční a správní Jaroslav Vostatek klade otázku, zda je Bismarck otcem sociálního státu v Evropě. Vít Hloušek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity vykládá Bismarckovu vnitřní politiku – boj se socialisty a kulturní boj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV