Václav Klaus: Ne příliš radostné perspektivy evropské ekonomiky

25.11.2013 16:02 | Zprávy

Hlavní projev na konferenci Vysoké školy finanční a správní, Kongresové centrum ČNB, Praha, 22. listopadu 2013.

Václav Klaus: Ne příliš radostné perspektivy evropské ekonomiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident ČR Václav Klaus

Děkuji za pozvání na dnešní konferenci, kvůli níž jsem o týden odložil svou cestu do Mexika. Snad to bylo dobré rozhodnutí. Když jsem někdy v dubnu nebo květnu letošního roku přislíbil svou účast, téma konference se mi zdálo být poměrně jasné a jednoduché. Mé stanovisko k němu také. Když jsem však v posledních týdnech začal vážně přemýšlet o tom, jak zde dnes toto téma uchopit, jednoduché to být přestávalo.

Můj prvotní názor na téma konference je založen na politicky nekorektní, byť téměř automaticky a samozřejmě vyslovované tezi, že evropská ekonomika – nedojde-li v Evropě k zásadním a hlubokým změnám – žádné perspektivy nemá, resp. že nemá žádné dobré perspektivy. To ode mne není apriorní, paušální, negativistický, tzv. euroskeptický postoj. To je z mé strany výsledek pozorného sledování dlouhodobých trendů vývoje evropské ekonomiky a společnosti, kterému se věnuji již řadu desetiletí, tedy v mých politických, ale i předpolitických životních obdobích. Už je to pozapomenuto, ale před několika desetiletími, tedy dávno před vznikem eura, se mluvilo – téměř bez nutnosti tento názor nějak široce zdůvodňovat – o euroskleróze.

V nedávno publikované knize „Česká republika na rozcestí“[1], v kolektivním produktu Institutu Václava Klause, je nikoli náhodou i kapitola nazvaná „Ekonomický a politický úpadek Evropy“ (str. 170-191). Zatím se jedná „jen“ o úpadek relativní, mluvíme-li o makročíslech. Vůči jakému regiónu světa považujeme tento úpadek za až příliš evidentní, naznačuje nadpis kapitoly následující: „Vzestup Východu a BRIC zemí“ (str. 192-199). V podstatě právě toto je východiskem mého přístupu k tématu Vaší konference.

V knize si všímáme toho, že „země EU postupně ztrácejí svou ekonomickou pozici ve světě, a tím i svůj politický a kulturně-společenský vliv“ (str. 170), což nikoho z nás – i když nemáme žádné geopolitické ambice – nemůže těšit. Příčinu této ztráty vidíme nejenom v ekonomické rovině, ale i – nebo dokonce ještě více – ve „vědomé rezignaci západní civilizace na své konstitutivní prvky“. Považujeme to za tak vážné, že se obáváme, že „zažíváme jev, pro který nemáme výstižnější termín než demise Západu“ (str. 171).

Vrátíme-li se k ekonomii, hlavní příčinu evropských problémů vidíme v „nefunkčním evropském ekonomicko-sociálním modelu“ (str. 173), v „neproduktivním a nedemokratickém modelu evropské integrace“ (str. 175) a, jako důsledek toho všeho, ve „fatálně chybném projektu evropské měnové unie“ (str. 181), na nějž – když se jeho defekty plně projevily navenek – navázaly zcela kontraproduktivní „metody řešení jeho krize“ (str. 186). Evropské ekonomické potíže však mají své obecnější, tedy mimoekonomické příčiny, jejichž jádro vidíme v „cílevědomé a organizované demontáži našich vlastních společenských struktur, tradičních hodnot a ctností… a v sebedestrukci principů, které náš svět až dosud držely pohromadě“ (str. 172). To jsou citáty z naší knihy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: klaus.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…