Václav Klaus: Připomeňme si sté výročí narození Josefa Škvoreckého

27.09.2024 11:24 | Glosa

Páteční glosa Václava Klause

Václav Klaus: Připomeňme si sté výročí narození Josefa Škvoreckého
Foto: CNN Prima NEWS
Popisek: Václav Klaus

Dne 27. září 1924 se v Náchodě narodil velký český spisovatel Josef Škvorecký. Měl jsem to štěstí, že jsem se s ním – a s jeho ženou Zdenou Salivarovou – mohl několik týdnů setkávat na jaře roku 1969 na Cornellské univerzitě v USA. Bylo to půl roku po srpnové invazi zemí Varšavské smlouvy do Československa a tato mimořádná chvíle a – od našich problémů zcela odříznutá – americká univerzita nám dávaly skvělou příležitost k vášnivým diskusím. V roce 2004, u příležitosti jeho 80. narozenin, se 28. září v náchodském divadle konala konference o jeho životě a díle, na které jsem jako prezident republiky – za jeho přítomnosti v sále – přednesl projev. Když jsem si ho teď přečetl, usoudil jsem, že není třeba psát nic nového. Proto dnes znovu 20 let starý text, který měl tehdy název „Svobodný muž v nesvobodném světě“.

„Josef Škvorecký pro mne vždycky byl a je i nyní zcela výjimečným fenoménem českého kulturního a společenského života 20. století. Záměrně neříkám výjimečným spisovatelem, jakkoli nemůže být sporu, že mimořádně kvalitním a českou veřejností milovaným a čteným spisovatelem byl a je. Josef Škvorecký ale v širším kontextu naší doby a její kultury není jen literátem. Je představitelem a do jisté míry i symbolem všech rozsáhlých společenských a kulturních proměn naší země, kterými jsme v posledním půlstoletí procházeli. Nebudu se proto pokoušet analyzovat či hodnotit jeho literární dílo, jeho romány, povídky a eseje. To ponechám literárním vědcům. Řeknu pouze, že je špičkovým spisovatelem, že je zárukou čtenářského zážitku, že četba jeho knih přináší vzrušení, emoce i moudrou skepsi.

Podrobně nebudu komentovat ani Škvoreckého vskutku ojedinělé dílo nakladatelské, v němž mu během prvních dvou desetiletí jeho kanadského pobytu prošla rukama nepřeberná řada českých autorů a jejich děl, která by bez Škvoreckého ´68 Publishers těžko spatřila světlo světa. Není přehnané říci, že Škvoreckého nakladatelská práce připomínala rané obrozence s jejich soustavnou snahou uchovat pro příští generace to živé, co v jazyce, ve slovesnosti a v kultuře zůstává. Žil a pracoval sice v jiných dobových a politických souvislostech než naši obrozenci, ale to význam jeho činu nijak nesnižuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Strach

SPD sice dost často šíří strach, ale vy zase neděláte nic proto, abysme se jako lidé nemuseli bát nejen o svou budoucnost, ale i budoucnost svých dětí. Vždyť naše životní úroveň je dost mizerná. A co s tím děláte? A k té výpovědi, fakt myslíte, že dvojnásobné odstupné je dostatečná kompenzace za bez...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Ever closer Europe

15:26 Jiří Weigl: Ever closer Europe

Největším odpůrcem míru na Ukrajině je poněkud překvapivě Evropská unie. Překvapivě proto, že EU a j…