Václav Kovalčík: Architektura, sběratelství a genofond rostlin kolem baťovských domků a půldomků

10.06.2018 9:37

Seskupení zahrad kolem baťovských domků a půldomků vykazuje vysokou druhovou a estetickou rozmanitost domácích i exotických rostlin.

Václav Kovalčík: Architektura, sběratelství a genofond rostlin kolem baťovských domků a půldomků
Foto: Kovalčík
Popisek: Seskupení zahrad kolem baťovských domků

Jsou zahrady architektonicky upravené, jiné zas poukazují spíše na využití původních rostlin, najdou se však i takové se sbírkovým až sběratelským záměrem z oblasti světové botaniky.

O jednu takovou zahradu se starám, zařadil bych se spíše k těm sběratelům rostlin domácích i exotických, dokonce i v interiéru baťovského půldomku mám druhy palem a přemíru pokojových rostlin.

Na této zahrádce rostou denivky, vinná réva, aktinidie, bohyšky, kapraď samec, skalník, kakosty, rozchodníky, barvínek, rožec plstnatý, růže, mateřídoušky, klikva, levandule lékařská, brusinka, vajgélie, juka vláknitá, oregano, šalvěj lékařská, meduňka lékařská, tymián obecný, pivoňka, krásnoočko, ibišky bahenní, špirlice, Lewisia, rhododendrony, azalky, cypřišky, jalovce, šuškarda, tulipány, narcisy, modřence, krokusy, okrasné česneky, řebčíky, kozlík lékařský, koniklece, irisy, pažitka, fíkovník, rebarbora, floxy, kuklík, hortenzie, břečťan atd.

Ze zvířat zde zavítají, dokonce zde i žijí, ještěrky obecné, čmeláci, ježci - jeden bodlináč k nám zavítal okénkem do sklepa. 

Mnoho rostlin dávám na léto ven, též jsem obohatil rostlinný genofond o exotičtější cibuloviny (frézie, tygridie, dosny, galtónie, lilie, acidanthery, agapanthy, kaly, montbrécie, Leucocoryne atd.), abych fotografoval jejich malebné květy, vždyť se architektura může jednoduše tvořit sama z hlediska časového, pečovatelského a sběratelského. Poprvé zkouším pěstovat mrazuvzdorný banánovník na zahrádce.

Přestože Zlín patří k těm jižnějším republikovým destinacím, pak je lákavé pěstovat mnohem exotičtější rostliny, i když je na zimu umístím do interiéru.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…