Václav Vlk: Do vysokých funkcí by se neměli dostávat lidé, kteří si zadali s komunistickým režimem

13.06.2013 14:42 | Zprávy

Začíná být více než zřejmé, že se doktorce Bradáčové podaří prosadit její plán ohledně zrušení vrchních státních zastupitelství a přesunutí speciálních odborů do Brna pod křídla Nejvyššího státního zastupitelství. Synergickým efektem této snahy bude pravděpodobně i zrušení vrchních soudů, ale to jen tak na okraj.

Václav Vlk: Do vysokých funkcí by se neměli dostávat lidé, kteří si zadali s komunistickým režimem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Nicméně z Brna se vytvoří skutečné centrum justiční moci, které ve spojení Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud a Nejvyšší státní zastupitelství i geograficky oddělí moc soudní od moci výkonné a zákonodárné, které sídlí v Praze.

V tento okamžik je na místě si položit otázky, které se této koncentrace justiční moci týkají. Je dobře umístit vrcholné justiční orgány mimo sídelní město státu?

Jsou vrcholná místa obsazována právnickými osobnostmi s morálním profilem? S ohledem na velikost České republiky není rozhodně na škodu, že justiční orgány sídlí v Brně, byť test pohodlnosti a funkčnosti vykazuje extrémní nepoměr ve prospěch Prahy. Měřeno poptávkou klientů, tedy všech občanů České republiky, sídlí totiž 50 % advokátů v Praze, tedy 50 % problémů je v Praze a justice by měla být v tomto směru službou a ne odděleným útvarem sídlícím mimo vzdálenost dosahu problému. Ovšem jedná se spíše o problém logistický, způsobený nefunkčností dopravního systému naší země. Z hlediska celospolečenského významu je rozhodně umístění justičních orgánů do Brna pochopitelné, přínosné a možné řešení, které se nabízí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: pravybreh.cz

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Máte dojem, že je v Praze dostupné bydlení?

Není a to jste byl několik let i primátor a ve vedení Prahy jste i teď, tak jak vám věřit, že pro lepší dostupnost opravdu něco uděláte, když jste do teď nic neudělali, a to jste byli i ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Sněmovna dohřměla

11:34 Zdeněk Jemelík: Sněmovna dohřměla

Schůze sněmovny byly bohužel prostorem pro uplatnění projevů nesnášenlivosti mezi opozicí a vládní k…