Vysvětlit, co se v této zemi děje, neřkuli, proč se tomu tak děje, a co s tím, a to pokud možno jazykem srozumitelným bylo velmi obtížné. Pokusila jsem se o to v knize, která má název Rozkládání (rozkrádání) státu.“
Dodávám: podobnost s Peroutkovým Budováním státu není náhodná.
Uveďme nejdřív, proč je Vladimíra Dvořáková mimořádně kvalifikovaná, aby takovou knížku mohla napsat.
Studovala historii na Filozofické fakultě v Praze sice v letech normalizace, ale u profesora Hrocha, což byl mezi vědci, kteří se v těch letech pohybovali na poli sociálních věd, ojedinělý případ. Jeho práce o nacionalismu získaly ve světě srovnatelné renomé s pracemi například oxfordského prof. Ernsta Gellnera. V Orientálním ústavu ČSAV se specializovala na Latinskou Ameriku, a jak se posléze ukázalo, bylo to vkladem do budoucnosti, o kterém v osmdesátých letech nemohla mít ani tušení.
Ve Španělsku a pak v Latinské Americe se v sedmdesátých a osmdesátých letech hroutily autoritářské režimy, a probíhaly pokusy o tu více či méně úspěšné přechody k demokracii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz