Vaše Věc: Nové jaderné bloky energetickou soběstačnost nezajistí

21.07.2016 9:04

To znamená, že je zase o krok blíže k tomu, že se v Dukovanech a v Temelíně skutečně postaví čtyři nové jaderné bloky za až 400 miliard korun.

Vaše Věc: Nové jaderné bloky energetickou soběstačnost nezajistí
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Společnost ČEZ tímto krokem vlastně zahájila plnění Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky pro dlouhodobé zajištění energetické soběstačnosti ČR.

Je zajímavé, že se v souvislosti s dostavbou nových jaderných bloků stále dokola hovoří o zajišťování energetické soběstačnosti ČR, když se z České republiky každoročně do zahraničí každoročně prodává zhruba 25 % zde vyrobené elektrické energie (to znamená zhruba celá roční produkce JE Temelín), a tedy je vidět, že České republice dosavadní kapacita jaderných elektráren bohatě stačí. A další věcí, která v souvislosti s energetickou soběstačností ČR nedává smysl, je, že pak si ČR stejně palivo, uran, do elektráren kupuje od zahraničních partnerů: od Rusů nebo Američanů.

Například vítr či slunce si na rozdíl od uranu odnikud z ciziny dovážet nemusíme. Ale na to pochopitelně zastánci dostavby jaderných bloků českých elektráren neupozorňují a stále dokola opakují obehranou a nesmyslnou písničku o energetické nezávislosti České republiky.

Síla atomové lobby je ovšem značná a na podporu jaderné energetiky se rád vyslovuje například i prezident Zeman. A to přesto, že investice do nových jaderných bloků zkrátka absolutně není návratná a je celkem snadno předpověditelné, že nakonec budou čeští občané a české firmy doplácet na to, aby byla drahá elektřina z nových bloků vyvážena do zahraničí.

Občané by se neměli nechat ohlupovat

Než se případné nové bloky v Dukovanech (a nepochybně také v Temelíně) dostaví, budou už použité technologie zastaralé a účinnost reaktorů bude v poměru k ceně těchto bloků zkrátka nízká. Přitom stále vzrůstá energetická účinnost například solárních panelů či větrných elektráren. Ty budou v době dostavených jaderných bloků v Dukovanech už zcela jinde, než jsou dnes…

Zatímco se Německo chystá do roku 2022 uzavřít všechny jaderné elektrárny na svém území a stále více investuje do obnovitelných zdrojů, Česká republika se chystá rovným krokem vydat směrem do energetické minulosti.

Na tento krok, který (nejen) členové vlády tak velebí a který několika velkým firmám v průmyslu přihraje na pár let zakázky za miliardy korun, však pak budou doplácet čeští občané a české firmy ve vysokých cenách elektřiny. Občané by se neměli nechat ohlupovat řečmi o energetické nezávislosti, protože tu ani deset jaderných bloků v každé z českých jaderných elektráren nezajistí.

Vyšší energetickou nezávislost a soběstačnost naopak poskytuje decentralizace výroby energie v podobě například větrných elektráren vlastněných obcemi či solárními panely, které by si na svůj dům mohl dovolit nainstalovat i člověk s průměrnými příjmy…včetně například baterie akumulující elektřinu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…