Vaše Věc: ODS stále v koncích

17. 12. 2016 9:34

V dobách, kdy o ODS (a TOP 09) není ani vidu, ani slechu, by si nezaujatý člověk téměř mohl myslet, že v krizi se v České republice nacházejí zejména strany levice, tedy ČSSD a KSČM. Jakmile však média věnují i pozornost také projevům a nápadům zástupců stran tradiční pravice, je jasné, že v krizi není jen tradiční česká levice, ale také tradiční česká pravice – a ta je v krizi ještě mnohem, mnohem hlubší.

Vaše Věc: ODS stále v koncích
Foto: ODS
Popisek: ODS
reklama

Zástupci TOP 09 se v poslední době zabývají zejména haněním Elektronické evidence tržeb a téměř se zdá, že se jejich program smrskl na: „Tvoje žena neví, kolik v hospodě vypiješ piv. Andrej ano,“ – s tímto jednoduchým a značně hloupým blábolem, protože se EET ani netýká a nemluví pravdu, si TOP 09 zoufale pohrává už bezmála rok a půl. A zřejmě to bude činit až do konce svého politického života, který velmi pravděpodobně nastane po nadcházejících sněmovních volbách.

Druhé straně tradiční pravice, ODS, lze sice vzhledem k její poměrně rozlehlé síti místních organizací předpovědět delší život, ale zatím to, navzdory pokaždovolebním proklamacím jejího předsedy Fialy o brzkém příchodu větší a silnější ODS, vypadá, že další život této strany bude pokračovat ve stejné bezvýznamnosti, v jaké je nyní.

Co se týče stranických osobností, je na tom ODS ještě o poznání hůře než TOP 09. TOP 09 může stále ještě alespoň občas někde vystavit jako monstranci mediálně zajímavého K. Schwarzenberga, jakýsi marketingově vytvořený ideál politika hájícího nejlepší zájmy demokracie (bez větších úspěchů se ho snaží napodobovat prezidentský kandidát Horáček) a disponuje také politicky zručným a pohotovým M. Kalouskem.

ODS nemá ani jedno z toho. Nemá ve svém čele ani mediálně zajímavou tvář, ani charismatického politika, který by dokázal vyvinout strategickou iniciativu. V čele ODS je muž, jehož projevy většinou působí jako uspávanky pro děti před spaním vyprávěné někým, kdo by sám nejraději usnul. Ani obsah Fialových slov také většinou valného smyslu nemá a omezuje se na neustálé opakování ideologických pouček – bez toho, aby se Fiala nějak snažil spojit obsah svých pouček s reáliemi tohoto světa.

První místopředsedkyní strany je Alexandra Udženija, dcera srbského imigranta, která se nyní ráda vymezuje proti imigraci a vyzývá například k tomu, aby měli v EU odmítnutí žadatelé o azyl do EU doživotní zákaz vycestování a podobně…

Fiala a Udženija o sobě naposledy dali vědět v souvislosti s nápadem ČSSD zavést progresivní zdanění či sektorovou daň.

„Někteří jdou do voleb s vyššími daněmi a zdaněním úspěchu. My proti tomu postavíme pevnou obranu malých a středních podnikatelů a aktivních zaměstnanců a půjdeme do voleb s programem, který pomůže co největšímu počtu lidí být úspěšnými.“ Jak ODS pomáhala malým a středním podnikatelům a aktivním zaměstnancům jsme však dobře viděli sedm let v éře dvou Topolánkových vlád a následné vládě P. Nečase. Malí a střední podnikatelé a zaměstnanci byli ODS tak pevně bráněni, že si v mnoha případech mohli jít akorát stoupnout do fronty na úřad práce, protože pravicové vlády svou chytrou politikou zuřivých škrtů omezily poptávku obyvatel natolik, že mnoho malých a středních podnikatelů zkrátka nemělo komu své služby nabízet. A aktivní zaměstnanci si pak mnohdy mohli svou aktivitu vybíjet zejména pilováním svého životopisu a jeho marným rozesíláním do desítek společností a institucí, kde tento životopis stejně bez přečtení většinou putoval do koše, protože společnost sama propouštěla zaměstnance, na které neměla peníze.

Alexandra Udženija k progresivnímu zdanění uvedla: „Progresivní daň je ekonomicky nejstupidnější přístup, který spatřil světlo světa.“ Tento „ekonomicky nejstupidnější přístup“ však v EU velmi dobře funguje například v Belgii, Německu, Francii, Rakousku, Švédsku atd. atd. a uvedeným zemím se ekonomicky daří velmi slušně…

„Lidé a firmy budou ještě víc vyvádět své příjmy mimo Českou republiku. To bude jediný efekt,“ uvedla k nápadu progresivního zdanění také Udženija. To myslí ty malé a střední podnikatele, na něž se program ODS podle slov Petra Fialy zaměřuje? Opravdu si myslí, že například český malíř pokojů, který si vydělá třeba 25 000 korun čistého, začne danit někde na Kajmenech, aby nepřišel na buben? Jako vážně A opravdu? Navíc to byly právě pravicové vlády, které přišly s tím, že pokud zde budou nízké daně, tedy téměř daňový ráj, podaří se sem dostat velké zahraniční korporace - a právě ty odsud nyní vyvádějí až 300 miliard ročně na dividendách na účty svých mateřských firem. Ne malí a střední podnikatelé. Malým a středním podnikatelům se samozřejmě daňový domicil v některém z daňových rájů ani nevyplatí nebo na něj nedosáhnou. (Těžko si například podnikatel Novák s čistým příjmem 25 000 korun měsíčně pořídí nemovitost v Monaku, aby zde pak mohl mít daňový domicil.)

„Zoufalost Sobotky a jeho socialistů z agónie upadajících preferenci nezná mezí,“ dočítáme se také v souvislosti s nápadem progresivního zdanění z pera A. Udženiji. Zdá se, že těmito slovy jaksi vystihla frustraci své vlastní strany, které se nedaří dostat se z absolutní bezvýznamnosti, do které se v průběhu pravicového vládnutí (ukončeného tragikomickým pádem Nečasovy vlády) dostala. P. Fiala i Udženjia rádi hovoří o „levicovém populismu“. Fiala uvedl, že cílem ODS je získat ve volbách tak silný mandát, aby mohla zastavit levicově-populistickou vládu.

Pokud by však ODS nebyla jen zoufale populistická, těžko by mohl světlo světa spatřit program, kde se hovoří o podpoře malých a středních podnikatelů a aktivních zaměstnanců, který nakonec podpírají slova o tom, že progresivní zdanění bude vést k většímu vyvádění zisků ze země… Kde jsou v tom ti malí a střední podnikatelé, které chce ODS chránit? ODS od svého vzniku hovoří o podpoře malých a středních podnikatelů, ale jediné, co pro ně kdy udělala, je to, že je, byť s nízkými daněmi, nechala tonout pod diktátem obrovských korporací…

Pokud by ODS v čele se svým předsedou odmítajícím populismus pouze nesurfovala na vlnách populismu, hledala by jinou cestu, jak pomoci malým a středním podnikatelům, protože by si byla dobře vědoma, že progresivní daň spočívá v tom, že malí a střední platí jen málo. Tedy třeba i tolik jako doposud, a je tedy velmi pravděpodobné, že by se těch ODS proklamovaně hájených skupin progresivní zdanění vůbec nedotklo, nebo by se jich dotklo pouze minimálně… K jiné než populistické politice založené na omílání nechceme daně, nechceme byrokracii, bez ohledu na jakoukoli realitu, se však ODS nechce, anebo spíš nedokáže zmoci…

Byly to právě strany tradiční pravice, které svou rozpočtově škrtací hrůzovládou pomohly k vzestupu A. Babišovi. A je to nyní stejně tak krize české levice jako české pravice, která Babišovo hnutí ANO staví do pozice budoucí nejsilnější české politické strany. ČSSD má ještě šanci dění na české politické scéně zvrátit a vrátit se na úkor Babiše k velkým výsledkům. ODS je už však, zdá se, ztracena zcela… ČSSD se stále ještě snaží tu a tam přicházet s návrhy, které něco budují. ODS však téměř bez výjimky přichází pouze s negací…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Bidenův záchranný balík udělal radost trhům

18:44 Štěpán Křeček: Bidenův záchranný balík udělal radost trhům

„Další obří stimul na podporu americké ekonomiky je skvělou zprávou pro burzovní obchodníky. Lze tot…