Vaše Věc: Obliba hejtmanů v očích občanů poklesla

14.02.2017 13:36

Společnost SANEP se ve svém nejnovějším průzkumu zaměřila na oblíbenost nově zvolených hejtmanů. Nejoblíbenějšími jsou zatím staronový hejtman Jihočeského kraje Zimola a nový hejtman Zlínského kraje Čunek. Nejhůře si pak u obyvatel svého kraje stojí nový hejtman Moravskoslezského kraje Vondrák a nový (možná již brzy exhejtman) Olomouckého kraje Ota Košta.

Vaše Věc: Obliba hejtmanů v očích občanů poklesla
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Nejoblíbenější hejtman Zimola, hejtman Jihočeského kraje, získal 41, 2 % preferencí . Hejtman Zlínského kraje J. Čunek získal 39, 6 % kladných preferencí. Třetí nejoblíbenější, stejně jako Zimola staronový, hejtman Půta (Liberecký kraj) získal 37,8 % kladných hlasů. Na čtvrté příčce se umístil taktéž staronový hejtman, hejtman kraje Vysočina, J. Běhounek, který získal 32,1 % preferencí.

Pátá se v žebříčku oblíbenosti umístila hejtmanka Středočeského kraje J. Pokorná Jermanová, kterou kladně ohodnotilo 31,2 % obyvatel Středočeského kraje. Na šesté příčce se nachází nový hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek s 29,6 % kladných preferencí , sedmá je pražská primátorka Krnáčová s 26,9 % hlasů, osmý je staronový hejtman Pardubického kraje M. Netolický s 26,3 % kladných preferencí.

Oldřich Bubeníček, staronový hejtman Ústeckého kraje získal v průzkumu společnosti SANEP 25,5 % kladných hlasů, a je tak devátý. Desátý nejoblíbenější je nový hejtman Plzeňského kraje Bernard, jehož kladně hodnotí 22,8 % obyvatel Plzeňského kraje.

Na jedenácté pozici je s 22,8 % kladných preferencí nová hejtmanka Karlovarského kraje J. Vildumetzová, dvanáctý, a tedy třetí nejméně oblíbený hejtman je nový hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, druhý nejméně oblíbený hejtman je hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který získal 19,9 % kladných preferencí a nejméně oblíbeným hejtmanem je nový hejtman Olomouckého kraje Oto Košta, kterého kladně ohodnotilo 18,4 % obyvatel Olomouckého kraje.

Žebříček je tedy následující:

oblíbenost hejtmanů leden 2017

pořadí

kraj

jméno

oblíbenost %

strana

1

Jihočeský

J. Zimola

41,2

ČSSD

2

Zlínský

J. Čunek

39,6

KDU-ČSL

3

Liberecký

M. Půta

37,8

STAN

4

Vysočina

J. Běhounek

32,1

ČSSD

5

Středočeský

J. Pokorná Jermanová

31,2

ANO

6

Jihomoravský

B. Šimek

29,6

ANO

7

Praha

A. Krnáčová

26,9

ANO

8

Pardubický

M. Netolický

26,3

ČSSD

9

Ústecký

O. Bubeníček

25,5

KSČM

10

Plzeňský

J. Bernard

23,4

ČSSD

11

Karlovarský

J. Vildumetzová

22,8

ANO

12

Královéhradecký

J. Štěpán

21,3

ČSSD

13

Moravskoslezský

I. Vondrák

19,9

ANO

14

Olomoucký

O. Košta

18,4

ANO

Pokud se podíváme, jak vypadala oblíbenost hejtmanů v posledním průzkumu SANEPu před podzimními volbami, tedy v červnu loňského roku, pořadí bylo následující:

oblíbenost hejtmanů červen 2016

pořadí

kraj

jméno

oblíbenost %

strana

1

Jihomoravský

M. Hašek

50,1

ČSSD

2

Jihočeský

J. Zimola

49,3

ČSSD

3

Ústecký

O. Bubeníček

49,1

KSČM

4

Středočeský

M. Petera

38,2

ČSSD

5

Liberecký

M. Půta

37,2

STAN

6

Vysočina

J. Běhounek

36,4

ČSSD

7

Olomoucký

J. Rozbořil

30,7

ČSSD

8

Plzeňský

V. Šlajs

30,5

ČSSD

9

Pardubický

M. Netolický

30,2

ČSSD

10

Moravskoslezský

M. Novák

29,2

ČSSD

11

Praha

A. Krnáčová

23,4

ANO

12

Zlínský

S. Mišák

20,1

ČSSD

13

Královéhradecký

L. Franc

19,3

ČSSD

14

Karlovarský

M. Havel

18,6

ČSSD

Když srovnáme obě tabulky, jasně vidíme, že poklesla spokojenost s hejtmany obecně, a zatímco v červnu loňského roku se nejpopulárnější hejtman těšil oblibě u lehoučce nadpoloviční většiny obyvatel svého kraje, dnes si ten nejoblíbenější dobře vede pouze u 41,2 % obyvatel svého kraje. Pokud se podíváme na výsledky staronových hejtmanů (a pražské primátorky), celkem šest lidí, si oproti červnu 2016 si v očích veřejnosti polepšili pouze A. Krnáčová, na kterou pozitivně hledí 26,9 % Pražanů, přičemž v červnu to bylo 23,4 %, a M. Půta – který si polepšil o 0,6 %. Staronový hejtman Zimola si pohoršil o 8,1 %, hejtman kraje Vysočina Běhounek si pohoršil o 4,3 %, ústecký hejtman Bubeníček si pohoršil dokonce o 23,6 % a staronový pardubický hejtman M. Netolický klesl o 3,9 %.

Pro ČSSD plyne z tohoto průzkumu jediná dobrá zpráva, a tou je ta, že dva z momentálně nejméně populárních hejtmanů byli zvoleni za hnutí ANO a že s J. Jermanovou je spokojeno méně obyvatel Středočeského kraje než s bývalým hejtmanem Peterou a že se dá počítat s tím, že pokud bude hejtmanka Jermanová pokračovat v pochybných činech (zrušení zvýhodnění žákovského jízdného a zrušení proplácení regulačních poplatků) a neuvěřitelných nápadech (zavedení metra D. do Jesenice u Prahy) v podobném tempu, jakým svou hejtmanskou kariéru zahájila, brzy budeme její jméno vídat mezi těmi nejméně oblíbenými hejtmany… Nicméně budiž ČSSD i hejtmanu Zimolovi samotnému výstrahou, že oblíbenost tohoto dříve druhého a nyní nejoblíbenějšího hejtmana klesla od června 2016 o 8,1 %...

ČSSD by rozhodně měla pečlivě sledovat dění v krajích, které po posledních volbách ztratila, a snažit se upozorňovat na případné chyby nových hejtmanů, a nikoli tyto chyby velkomyslně přecházet, tak jako se to stalo tehdy, když hejtmanka Jermanová zrušila podporu žákovského jízdného…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…