Vaše věc: Výměna hrozeb mezi Donaldem Trumpem a Severní Koreou

15.08.2017 12:45

Pchjongjang má v úmyslu použít rakety směrované na americký ostrov Guam. Takto si americký prezident dovolenou ve svém golfovém klubu v Bedminsteru jistě nepředstavoval.

Vaše věc: Výměna hrozeb mezi Donaldem Trumpem a Severní Koreou
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Zatímco Pchjongjang reagoval na přijetí nových mezinárodních sankcí ze strany OSN z iniciativy Spojených států za jejich zločiny. Později tato rétorická eskapáda pokračovala oznámením, že režim Severní Koreje má v úmyslu použít rakety středního doletu zaměřené na ostrov Guam v Pacifiku.

Oficiální tisková agentura ujistila, že tento projekt bude ukončen a uveden do provozu jako konsekutivní a simultánní, jakmile se Kim Jong – um, nejvyšší velitel ozbrojených a tedy i nukleárních sil, rozhodne. Podle jedné hypotézy z konce července pocházející od Defense Intelligence Agency vojenské americké informace nemusí být přesné, protože Pchjongjangu se mohlo podařit miniaturizovat velikost nukleárních hlavic, aby je doplnil na mezikontinentální rakety a ohrozil jimi přímo Spojené státy.

Americká informace počítala s tím, že Severní Korea nebude schopna v tak krátké době toto učinit, ale spíše počítala s roky. Minulý týden ministr zahraničí Severní Koreje Ri Yond – ho ujistil na zasedání Asociace národů Asie a jihovýchodu v Manile, že za žádných okolností nukleární zbraně anebo balistické střely Severní Koreje nemohou být v budoucnu tématem eventuálních vyjednávání s Washingtonem.

Doplnil, že jeho země je připravená dát Spojeným státům lekci se svou strategickou nukleární silou. Během zasedání v Manile čínský ministr zahraničních věcí Wang Yi interpeloval svůj protějšek ze Severní Koreje: „Respektujte rozhodnutí OSN. Neprovokujte dobrou vůli mezinárodního společenství a nepokračujte v dalších nukleárních testech.“

Virulentní návrhy Trumpa byly všeobecně málo oceněny a hlavním kritikem byl republikán, senátor Arizony John McCain: “Nesouhlasím s komentáři prezidenta, protože si musíme být jisti v naší schopnost udělat to, co říkáme“.

Hypotéza preventivních amerických úderů v Severní Koreji, byla podrobně rozepsána v dlouhém článku v magazínu The Atlantic. Jeho autor, Mark Bowden, poukázal na obrovské ztráty, co se týče civilního obyvatelstva majíc na vědomí výši odplaty, a proto je to málo pravděpodobné.

(podle Le Figaro, ZP)

Vyšlo na vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…