Putin řekl i něco, co by by eventuálně mohlo znamenat posun v řešení ukrajinské krize. Jeho slova alespoň částečně signalizují, že Rusko možná vyvodí důsledky se sestřelení malajsijského letadla – a je možné, že hlavně kvůli tomu, že Kreml si teď plně uvědomil, že se na ně nedá nadále spoléhat a že jejich užitek se vyčerpal či může být kontraproduktivní.
Projev je samozřejmě specifickým žánrem politické komunikace, který se nedá chápat doslovně, ale na druhou stranu není také možné ho vidět jen jako nic neříkající propagandu, lež nebo čistou rétoriku. Projev politika vždycky něco signalizuje v určitém kontextu.
Za poměrně zásadní se dá považovat, že poprvé z Putinových úst vůbec zaznělo to, že Rusko má prostředky k tomu nějakým způsobem ovlivnit separatisty na východě Ukrajiny, a to v souvislosti s vyšetřováním tragédie letadla MH17. Putin řekl do slova: „Vyzývají nás ovlivnit ozbrojence jihovýchodu. Opakuji, budeme dělat všechno, co je v našich silách, ale to nestačí.“ Putin tu tedy odpověděl na západní výzvy, které se objevovaly od čtvrtka, a to v zásadě pozitivně. Není jasné jestli včerejší odklad jednání o sankcích na kterém se dohodly ministři zahraničních věcí EU s Putinovými slovy přímo souvisí nebo nikoliv.
Výrok samozřejmě není třeba zveličovat, skutky budou mluvit samy za sebe v nejbližších dnech a týdnech. Nejde ani o přiznání nějaké konkrétní ruské podpory, ale jen o přiznání možnosti ovlivnit separatisty v této věci. Je také třeba si především všimnout toho, že je nejednoznačný, protože také připouští možnost nemožnosti něco ovlivnit. Není tak jasné co je a co není v „silách Ruska“. Může to mimo jiné potvrzovat podezření o tom, že vliv Moskvy na separatisty není absolutní a že východoukrajinský scénář se vůbec nemusí vyvíjet podle plánů a přání Kremlu vzhledem v situaci v terénu a odlišným zájmům. Zároveň hned poukazuje na to, že úspěch závisí také na Kyjevě a jeho jednání. To Putin neopomenul zkritizovat i v souvislosti s vyšetřováním tragédie boeingu.
Putin hned na začátku v projevu řekl, že Rusko v daný moment nečelí žádnému vojenskému nebezpečí a že situace je vojensko-strategicky ve světovém měřítku vyrovnaná. Tím v podstatě přiznal, že zasedání nebylo svoláno kvůli nějakému akutnímu nebezpečí, jak se nabízelo. Byl to vlastně jeho první vzkaz na Radě bezpečnosti. Putin tak nesignalizoval ani nic o tom, že by situace při hranicích s Ukrajinou měla mít v nejbližší době vojenské důsledky pro Rusko v podobě přímého vojenského zásahu. Naopak prezident RF řekl poměrně otevřeně, že Rusko nečelí žádné akutní hrozbě. Kromě toho se poměrně dost bodů jeho projevu týkalo ruských domácích problémů a jejich možných řešení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz