Viliam Buchert: Proč ten nesmyslný křik proti Klausové? Bude dobrou velvyslankyní

15. 8. 2013 13:49

Neuplyne snad den, aby se v médiích či ve vyjádřeních některých politiků neobjevilo něco o bývalé první dámě Livii Klausové. Kvůli tomu, že se stane velvyslankyní na Slovensku. Přitom je jasné, že nebude o nic horší než většina lidí, kteří nás zastupují ve světě. Spíše bude lepší. Existuje pro to několik důvodů.

Viliam Buchert: Proč ten nesmyslný křik proti Klausové? Bude dobrou velvyslankyní
Foto: top09.cz
Popisek: Viliam Buchert
reklama

Přestože není Livia Klausová kariérní diplomatkou, což je jí vyčítáno, doprovázela svého muže v dobách, kdy byl ministrem, premiérem, předsedou Poslanecké sněmovny i prezidentem, po celém světě. Dokonale proto zná fungování české diplomacie i její zákulisí. Mohla dobře odhalit, který vyslanec pracuje dobře, který méně spolehlivě, kdo uspěl a kdo se dopouští chyb. K tomu nepotřebuje nějakou diplomatickou akademii a školení. Několika zahraničních cest, na kterých byla i Klausová přítomna, jsem se jako novinář kdysi zúčastnil, a na rozdíl od manželek jiných politiků ona nebyla pouhým přívěškem, který obhlížel památky, vysedával v kavárnách a běhal po nákupních centrech. Ostatně, to by ji Václav Klaus ani nedovolil… Vždy, pokud to bylo možné, se zúčastňovala i důležitých jednání a setkání s podnikateli.

Livia Klausová hovoří dobře několika jazyky, takže ani v tom nebude problém.

Navíc Slováci její jmenování vítají. A to i politici, bez ohledu na to, zda jsou u našich sousedů z levého či pravého politického spektra.

Přestože se kvůli funkcím svého manžela nemohla většinu času po revoluci věnovat svému povolání ekonomky, má i v této oblasti přehled, což se o některých velvyslancích říct nedá. Přitom právě na potřebném důrazu na ekonomickou diplomacii se dnes všichni v Česku shodují.

A tvrdí snad někdo, že paní Klausová byla špatnou první dámou? Nikoli. Byla zatím na této pozici nejlepší, jakou jsme měli. Proč by to samé nezopakovala v jiné roli na Slovensku.

Jako jeden z argumentů, proč bývalá první dáma dostala místo ambasadorky na Slovensku, je uváděno, že podpořila Miloše Zemana v přímé prezidentské volbě. Kdo ovšem sledoval posledních dvacet let to, co Klausová říkala, tak bylo zcela jasné, kterého kandidáta na hlavu státu podpoří. Že by to bylo pouze kvůli získání pozice velvyslankyně, o tom se dá s úspěchem pochybovat. Zeman jen daleko více než Karel Schwarzenberg splňoval její náhled, kdo má nejvyšší funkci v zemi zastávat.

Shrnuto: Livia Klausová bude s velkou pravděpodobností velmi dobrou reprezentantkou České republiky i dobrou diplomatkou.

Humbuk kolem ní je proto nedůstojný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Viliam Buchert
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Růžena Chrasteková: Podlé podsouvání, přesvědčování, prostě manipulace lží

12:41 Růžena Chrasteková: Podlé podsouvání, přesvědčování, prostě manipulace lží

Volební kampaň začala, budiž nám, voličům, občanům, zůstane zachován zdravý rozum, soudnost a hlavně…