Organizace nazývaná Daeš se na politické scéně objevila v polovině roku 2014, i když založena byla o 14 let dříve, jako irácká odnož Al Kajdy. Svět této organizaci věnoval jenom mizivou pozornost, dokud nezačala s rekordní rychlostí zabírat rozlehlá území v severozápadním Iráku a východní Sýrii. Zpočátku se mezinárodní pozornost soustředila hlavně na videa, v nichž byli vidět vojáci organizace vraždící zahraniční žurnalisty. Bohužel, ještě dnes svět považuje tuto skupinu džihádistů za pouhopouhou teroristickou organizaci, navzdory skutečnosti, že se sama (v červnu 2014) prohlásila za „Islámský stát" a svého vůdce začala nazývat „kalífou".
Politici i vojáci sveřepě odmítají uznat tuto organizaci za stát, přestože kontroluje území, které je 15x větší než Izrael. Pojem „stát" je chápán jako označení něčeho legálního a legitimního a nikdo v západním světě není připraven dát Kalifátu schvalovací razítko jako státu. Používání termínu „Islámský stát" je de facto uznáním jedné skupiny muslimů jako zástupce původního, autentického islámu, což rozčiluje hodně muslimů, kteří se s aktivitami Daeš neztotožňují a odmítají s ním být jako muslimové být spojování.
Popírání skutečnosti, že Daeš je státem realitu nezmění, protože to, co vypadá jako stát, zní jako stát a funguje jako stát – také státem je, i když se nám to pranic nelíbí. Měli bychom vzít na vědomí, že Islámský stát nemá v plánu se nikam „vypařit", jinými slovy, je součástí reality Středního východu. Dokud se politici staví k Deaši jako k pouhopouhé teroristické organizaci, pak ve veřejnosti převládá pocit, že může být snadno zničena, pokud Západ shodí pár bomb semhle či támhle.
Ohromným nebezpečím, které Islámský stát představuje, je jeho úžasná schopnost šířit své ideje jako lesní požár. Existuje spousta lidí po celém světě, kterým se džihádistické myšleny reprezentované Islámským státem líbí a sympatizují s nimi. A neméně hrozné jsou metody, které využívá, a které již zaujaly své místo na Západě. Některé organizace v Libyi, na Sinaji, v Nigérii, Mali, Somálsku, Alžírsku, Mauritánii, Tunisku, Jemenu, Afghánistánu, ale i evropské Bosmy a Herzegoviny, Kosova a Albánie už přísahaly věrnost islámskému státu a užívají jeho jméno. Tisíce dobrovolníků z těchto zemí rozšiřují řady bojovníků proti každému, kdo nepřijme krédo Islámského státu a jeho aktivity.
Proč je Daeš stát?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV