Vladimír Dlouhý: Jsme na růstové dráze, ale závislí na externích faktorech

13.01.2015 17:00 | Zprávy

Komentář prezidenta Hospodářské komory České republiky (HK ČR) Vladimíra Dlouhého k aktuálnímu stavu a výhledům českého hospodářství.

Vladimír Dlouhý: Jsme na růstové dráze, ale závislí na externích faktorech
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

Aktuální pohled Českého statistického úřadu do zpětného zrcátka ukazuje, že kondice českého hospodářství je dobrá a že by v příštích měsících mohlo být ještě lépe. Nic na tom nemění ani oslabená koruna, která si v těchto dnech podle listu The Wall Street Journal vysloužila označení nejméně výkonná měna na světě. Pokud nedojde k další eskalaci mezinárodních bezpečnostních a politických rizik, měl by se její kurz brzy vrátit na stabilní a pro hospodářství rovnovážnou úroveň kolem 27,50 Kč za euro. Podniky ani domácnosti by se však neměly radovat z případného dalšího poklesu inflace. Deflace, kterou část veřejnosti považuje za neškodný ba dokonce příznivý proces, ve skutečnosti představuje možný zdroj zhoršení situace podniků, poklesu mezd a v konečném důsledku i snižování počtu pracovních míst.

Česká ekonomika vstupuje do nového roku v docela dobré kondici. Odhad meziročního růstu hrubého domácího produktu za třetí kvartál 2014 na úrovni 2,4 %, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad, lze považovat za potvrzení toho, že se česká ekonomika vrátila na růstovou dráhu. Navíc situace v reálné ekonomice, zejména vývoj průmyslové výroby (v listopadu meziročně vzrostla o 4,7 %), která se rovněž ustálila na vzestupné dráze, i nastartování investiční poptávky firem a spotřeby domácností dokonce nasvědčují tomu, že čísla HDP za další období by za určitých podmínek mohla být ještě lepší a přiblížit se třeba 3 procentům.

Setrvání na růstové trajektorii je ale závislé na externích vlivech. Nový rok začal ve znamení bezprecedentního poklesu cen ropy k úrovni 50 dolarů za referenční barel, což je pro světové i české výrobce samozřejmě pozitivní, protože jim snižuje náklady. Za výrazný problém v současnosti nepovažuji ani oslabení koruny. Propad kurzu z 27,50 Kč za jedno euro - kam jej dostala centrální banka po intervencích od listopadu 2013 a kde jej chtěla po delší dobu držet - na úroveň pod 28 Kč není nikterak fatální. Pokud koruna na této i třeba maličko nižší úrovni setrvá pár dní či dva tři týdny, třeba do řeckých voleb, šlo by de facto jen o výkyv, o němž nebudeme víceméně ani vědět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komora.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

21:04 Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

Glosa Pavla Foltána k výkonu funkce a erudici ministryně spravedlnosti Evy Decroix.