Vladimír Dlouhý: Nebojíme se oponovat nesmyslům, kterými mnohdy státní správa komplikuje podnikatelům život

11.05.2017 12:29

Podnikatelé z celé země si zvolí svého nového prezidenta.

Vladimír Dlouhý: Nebojíme se oponovat nesmyslům, kterými mnohdy státní správa komplikuje podnikatelům život
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky

Nového prezidenta Hospodářské komory České republiky, který bude hájit a prosazovat zájmy živnostníků, malých i velkých firem následující tři roky, si podnikatelé zvolí úterý 16. května na celostátním sněmu konaného v Praze. Na prezidenta obě sněmovny Hospodářské komory – tedy zástupci okresních komor a společenstev – nominovaly současného prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

„Podnikatelům chci poděkovat za jejich důvěru. Před třemi lety si mne zvolili, aby jejich hlas byl dostatečně silný směrem k vládě a parlamentu. Zároveň ale také proto, abych pomohl zlepšit pošramocený obraz Hospodářské komory a pomohl podnikatelům v boji proti nekalé konkurenci a nepoctivcům na jedné straně. Na druhé straně proti znesnadňování podnikání, které se projevuje házením klacků pod nohy a v mnoha případech až buzerací státními úředníky. Zlepšili jsme image Hospodářské komory, jsme silnější, máme více členů, stali jsme se respektovanými reprezentanty podnikatelů. Nebojíme se oponovat nesmyslům, kterými mnohdy státní správa komplikuje podnikatelům život. S podmínkami pro podnikání v této zemi stále nejsme spokojeni a zůstává to jednou z klíčových priorit i dalšího mého působení ve vedení Hospodářské komory,“ zhodnotil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý své tříleté působení v čele Komory. 

Hospodářská komora pod vedením Dlouhého posílila svůj vliv a zkvalitnila služby poskytované svým členům. Za pomoci vlastních špičkových právníků připomínkuje a prosazuje změny na základě podnětů podnikatelů v rámci meziresortního připomínkového řízení do 300 národních a evropských zákonů a vyhlášek ročně. Stala se také lídrem ekonomické diplomacie, dnes organizuje rekordní počet podnikatelských misí, vloni otevřela úspěšný program pro podnikatele se zájmem o íránský trh Brána do Persie.

Hospodářská komora také představila Právní elektronický systém pro podnikatele, který by mohl podnikatelům už od roku 2018 ulevit do administrativy a byrokracie a který by umožnil správu povinností podnikatelů vůči státu elektronicky. Projekt minulý týden projednala vláda a míří ke schválení do Poslanecké sněmovny.

Současně s novým prezidentem si podnikatelé zvolí také představenstvo nebo dozorčí radu Hospodářské komory. O funkci viceprezidentů se uchází současní viceprezidenti Irena Bartoňová Pálková, Bořivoj Minář, Roman Pommer, Michal Štefl, nově ale také Marta Nováková a Karel Ernest. Do orgánů Hospodářské komory může být zvolen každý člen Komory – fyzická osoba, za právnické osoby pak fyzické osoby, které jsou jejich statutárním orgánem nebo členy statutárního orgánu.

Hospodářská komora ČR je největším zástupcem podnikatelů, sdružuje 15 tisíc členů organizovaných v 60 regionálních a 102 oborových asociacích.Disponuje nejhustší sítí regionálních zastoupení, podnikatelům je k dispozici v 73 městech po celé ČR. Hospodářská komora ČR je jediným zákonným zástupcem podnikatelů, ukotveným v zákoně č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, což ji zajišťuje výjimečné postavení při hájení zájmů podnikatelů jak na půdě Parlamentu ČR, tak i ministerstev a dalších úřadů státní správy. Navazuje na tradici obchodních komor z roku 1850, v živnostenské části se hlásí k historickému odkazu středověkých cechů, jejichž kořeny sahají až do období vlády Karla IV.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Zdraví dětí, nebo raději spekulace?

20:37 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Zdraví dětí, nebo raději spekulace?

Za měsíc začne školní rok. Jsou školy připravené? Naše snaha o ochranu lidí před coronavirem zatím v…