Vladimír Dlouhý: Nezaměstnanost by mohla zůstat nízká i v dalších měsících

09.02.2023 7:37 | Komentář

Počet firem, které nově oznámily, že budou v následujícím půlroce propouštět zaměstnance, mírně vzrostl. Přesto drtivá většina podniků se nechystá navzdory drahým energiím a rostoucím nákladům stav zaměstnanců snižovat. Vyplývá to z nových dat od firem, které analyzovala Hospodářská komora.

Vladimír Dlouhý: Nezaměstnanost by mohla zůstat nízká i v dalších měsících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

„I přestože firmy čelí nárůstu nákladů, dobrou zprávou pro zaměstnance je, že více než čtyři pětiny zaměstnavatelů se v příštích šesti měsících dávat výpovědi nechystají. Nabírat další zaměstnance bude každý sedmý podnik,“ komentoval výsledky šetření mezi členy Hospodářské komory její prezident Vladimír Dlouhý.

Počet firem, které oznámily, že budou propouštět, oproti předešlému půlroku mírně vzrostl ze 14 na 17 %. „Zpomalení hospodářství, které aktuálně Česká republika zažívá, bude patrně jen mírné a nebude mít nijak dramatický dopad na nezaměstnanost. Ta by mohla tedy zůstat nízká i v dalších měsících,“ předpokládá Dlouhý.

K propouštění zaměstnanců přikročí nejčastěji velcí zaměstnavatelé. Velké podniky jsou ale zároveň i těmi, které plánují nové zaměstnance nabírat nejvíce. Stejná situace je patrná i v oborovém průřezu. Růst počtu zaměstnanců nejvíce očekávají firmy působící ve zpracovatelském průmyslu. Stejná část firem ale v tomto odvětví předpokládá pokles zaměstnanců. „To může svědčit o fluktuaci zaměstnanců v rámci daného odvětví. Zaměstnanci přechází od firem ve zpracovatelském průmyslu k jiným firmám působícím rovněž ve zpracovatelském průmyslu,“ dodal Dlouhý.

Hospodářská komora tento týden uvedla (ZDE), že mezi malými a středními podniky zavládl mírný optimismus. Jejich nálada, která se v druhé polovině loňského roku vůbec poprvé za řadu let propadla i pod celounijní průměr, se opět mírně zlepšila. Zachytil to Index podnikatelské nálady malých a středních podniků, který za české podniky pro mezinárodní srovnání zpracovává Hospodářská komora.

Data ke stavu a výhledu počtu zaměstnanců vychází ze šetření Komorový barometr, který s půlroční periodicitou mapuje aktuální situaci podniků v České republice. Tentokrát se do něj zapojilo 419 firem, malí i největší zaměstnavatelé ze všech regionů a odvětví.

graf

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Eurokomisař

Pořád se tu mluví o eurokomisaři. Mě by zajímalo, v čem je pro nás lidi tato funkce důležitá? A jestli je, proč se diskutuje o tom, kdo jej nominuje víc, než o tom, kdo bude nominovaný? Fakt si myslíte, že nezkušená Nerudová je dobrá volba? Proč třeba nenominujete nějakého nestranného kandidáta, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

11:21 Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

Zpracovat analýzu živého vysílání volebního studia, kdy několik hodin netrpělivě čekáme na výsledky …