Vladimír Dlouhý: Programy musí být nastartovány rychle a se zárukou, že peníze skutečně budou podnikatelům vyplaceny

23.11.2021 16:25 | Tisková zpráva

Hospodářská komora České republiky oceňuje rozhodnutí vlády spustit kompenzační programy. Státní rozpočet výslovně s tímto výdajem pro letošní rok a ani pro rok 2022 ale nepočítá.

Vladimír Dlouhý: Programy musí být nastartovány rychle a se zárukou, že peníze skutečně budou podnikatelům vyplaceny
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý proto označuje za důležité, aby vláda vyřešila i praktickou stránku zavedení tohoto mimořádného kroku. Jednak aby programy byly nastartovány rychle a netrvalo několik týdnů jejich spuštění, a jednak zda budou peníze vypláceny i za situace, kdy země patrně od příštího roku vstoupí na několik měsíců do tzv. rozpočtového provizoria. V takovém případě totiž výdaje státu každý měsíc smějí tvořit nejvýše dvanáctinu posledního rozpočtu.

„V prvé řadě zdůrazňujeme, že podnikatelé chtějí podnikat, ne čerpat dotace. Rozumíme, že stát má povinnost ochránit náš zdravotnický systém před kolapsem, a proto zavádí mimořádné kroky. Nikdo z podnikatelů není nadšen z toho, že vláda některým z nich od včerejška zakázala poskytovat služby vybrané skupině zákazníků, přesto to vnímáme jako realitu dne. Považujeme proto za legitimní, aby jim alespoň část ztráty za provoz významně omezeného byznysu stát nahradil,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora kvituje, že vláda k řešení aktuální situace sáhla po nástrojích odzkoušených během předchozích vln koronavirové epidemie a nepřišla s neočekávanými experimenty. „O vládou schválené výši jednotlivých kompenzací je jistě možné diskutovat, vnímáme samozřejmě i možnosti předluženého státního rozpočtu, v zásadě však vítáme, že bylo jednotně sníženo kvalifikační kritérium žadatelů o kompenzace z na jaře požadovaného nejméně 50% poklesu obratu, resp. tržeb, na aktuálních 30 %, protože jarním sítem propadla celá řada podnikatelů postižených vládními restrikcemi,“ podtrhuje Dlouhý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Foltýn

Dobrý den, moc to nechápu, to že Foltýna platila armáda vám sdělil Fiala? Proč by to dělala? A i kdyby to dělala nebylo by to vlastně prašť jako uhoď, protože armádu platí vláda potažmo vlastně my? A budete se dál pídit po tom, kdo byl vlastně jeho nadřízený? Docela dost by mě to zajímalo.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Dvě poznámky ke scénářům národní budoucnosti

11:34 Petr Hampl: Dvě poznámky ke scénářům národní budoucnosti

Do diskuze o trendech a budoucnosti bych rád přispěl tím, že zopakuji čtyři scénáře další budoucnost…