Vladimír Hučín: Jiří Čunek jako ochránce estébáckého konfidenta Andreje Babiše

23.11.2018 11:07

Před 11 lety (jak ten čas letí!) jsem se spolu se Zbyňkem Horváthem a dalšími angažoval proti nechvalně známému přerovskému státnímu zástupci Mgr. Radimovi Obstovi, který stíhal Jiřího Čunka.

Vladimír Hučín: Jiří Čunek jako ochránce estébáckého konfidenta Andreje Babiše
Foto: ČT
Popisek: Vladimír Hučín

Netvrdili jsme, že Jiří Čunek je nevinný, ale varovali jsme před tímto státním zástupcem [viz např. mé Volební noviny z r.2008, str. 6], který získal bezpečnostní prověrku i přesto, že byl v 90.letech předmětem operativního zájmu BIS, a to především z toho důvodu, že před listopadem 1989 byl v úzkém a přátelském kontaktu s vedením přerovské StB a těchto kontaktů i se svými rodiči využíval pro své zájmy.

Státní zástupce Mgr. Radim Obst byl také znám i tím, že svoji pozici zneužil k tomu, aby sabotoval rehabilitační soudy za protikomunistickou činnost.

Jako někdejší předseda Občanské komise v Přerově a člen přerovské pobočky Konfederace politických vězňů č. 51 jsem spolu s dalšími veřejně reagoval a minulost státního zástupce Mgr. Radima Obsta zveřejnil a ukázal některé dokumenty, které prokazovaly jeho vazby na StB.

Tyto aktivity jsme také vykonali před Úřadem vlády ČR v Praze, na náměstí ve Vsetíně, kde Jiří Čunek bydlí a také před budovou Okr. soudu v Přerově. Už tenkrát nás varoval před Jiřím Čunkem náš kamarád Jiří Křižan (známý filmový scénarista), ale i další osobnosti.

V průběhu těchto aktivit jsem postupně získal informace o tom, že Jiří Čunek před listopadem 1989 působil ve zbrojovce ve Vsetíně, a to jako vedoucí bezpečnostního odboru. Vzhledem k tomu, že v této známé zbrojovce byly vyráběny vojenské zbraně pro vysoce specializované účely pod zpravodajskou kontrolou SSSR, je zřejmé, že Jiří Čunek musel splňovat velmi přísná kritéria k tomu, aby mohl v takovém provozu pracovat.

Když v r. 2010 náhle zemřel Jiří Křižan, tak se Jiří Čunek ve Valašském Meziříčí pokoušel účastnit pohřebního obřadu, ale byl pozůstalými z toho pietního aktu rázně vykázán s tím, že by si jeho přítomnost Jiří Křižan nepřál. Ptal jsem se co je příčinou této reakce a bylo mi řečeno, že Jiří Čunek je nedůvěryhodný člověk a tak pod.

V současnosti se stále více Jiří Čunek vyjadřuje ve prospěch známého konfidenta StB Andreje Babiše, který je bohužel doposud premiérem ČR a já jsem občany často dotazován co na to teď říkám. Na základě svých pozdějších zjištění, a také z informací z mého působení v FBIS a BIS, se domnívám, že Jiří Čunek těmito svými postoji ve prospěch konfidenta StB Andreje Babiše poškozuje i Lidovou stranu, které je členem.

Před nějakým časem mne Jiří Čunek navštívil v mém trvalém bydlišti. Já ho tenkrát opakovaně informoval, že státní zástupce Mgr. Radim Obst, který ho stíhal, se za podezřelých okolností dostal dokonce pozici na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci. (Obst je v Olomouci trvale od března 2017. Jeho kolegyně na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci je JUDr. Lenka Šromová, která v r 2001 na moji osobu vypracovala obžalobu ze 7 trestných činů. Oba jmenovaní dříve působili jako okresní státní zástupci na OSZ v Přerově.) Jiří Čunek byl z této mé informace očividně zaskočen a já se tenkrát domníval, že v rámci svých možností bude iniciovat nějakou stížnost na to, jak je možné, že takový státní zástupce může vůbec působit na Vrchním státním zastupitelství. Dnes vím, že v této věci neučinil naprosto nic a mám proto i své vysvětlení.

Stále více se totiž obávám toho, že si je Jiří Čunek vědom své nekalé minulosti dobře prověřeného "bezpečáka" ve vsetínské zbrojovce a že s ohledem na tuto svoji někdejší profesi ani nemůže žádnému státnímu zástupci nic vytknout, natož takovému agentovi StB, jakým je Andrej Babiš.

Jiří Čunek má, jak se říká, sám máslo na hlavě, což potvrzuje i jeho lustrace, pořízená Federální bezpečnostní informační službou dne 22.října 1991 [viz příloha na konci stránky]. A že to asi bude na jeho hlavě pořádný kus másla, tak o tom není třeba, s ohledem na jeho funkci ve vsetínské zbrojovce, pochybovat! Ta lustrace tenkrát byla prováděna z toho důvodu, že byli lustrováni členové Občanských komisí. Čunek byl členem této komise a já až po letech (od dalších členů) zjišťuji, jaké tam dělal sabotáže. Bohužel po bitvě je každý generál. Kdo to tenkrát s tou lustrací vymyslel, tak to já nevím, ale Princ jenom plnil rozkaz a potom měl velký, ale fakt velký, zájem na tom, kde jsou ty podklady s tím související.

Po žádosti o lustraci Čunka a dalších následovalo po nějakých dnech sdělení - odkaz na zpravodajský svazek StB týkající se Zbrojovky Vsetín. Tento materiál ale z velké části zmizel spolu s dalšími, které byly převezeny na letiště do Mošnova, naloženy do vojenského letadla SSSR, ale kam s nimi potom soudruzi letěli, tak to už nevím, ale u mne se to opakovaně při domovní prohlídce hledalo.

Rád bych veřejnost přesvědčil, že tento komentář píši velmi nerad, neboť jsem se v Jiřím Čunkovi zklamal, ale neustálé reakce veřejnosti, související s Čunkovou aktivitou ve prospěch konfidenta StB Andreje Babiše, mne k tomu přiměly.

Vladimír Hučín
válečný veterán 3.odboje

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…