Vladimír Kolder: Odvolání ministra Plagy je populistický, nezodpovědný a nebezpečný krok

6. 4. 2021 21:03

S hlubokým znepokojením dnes sledujeme průběžné informace z médií, ze kterých vyplývá, že se pan premiér Babiš chystá odvolat 2 ministry své vlády, a to ministra zdravotnictví Blatného a ministra školství Plagu.

Vladimír Kolder: Odvolání ministra Plagy je populistický, nezodpovědný a nebezpečný krok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
reklama

Z pohledu našeho Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska (SSŠČMS) musíme konstatovat, že postojem pana premiéra, jakožto navrhovatele tohoto odvolání, jsme velmi překvapeni. Z hlediska svého postavení se chceme vyjádřit hlavně k možnému odvolání pana ministra Plagy, politika, majícího v gesci celou vzdělávací soustavu České republiky, s nímž naše Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska dlouhodobě spolupracuje.

Naše Sdružení zastupuje školy a školská zařízení všech segmentů regionálního školství, od mateřských škol, základních škol, gymnázií, středních škol až po vyšší odborné školy, včetně škol speciálních, základních uměleckých škol a školských poradenských pracovišť. S panem ministrem nad všemi problémy, které se týkají a v minulých letech týkaly otázek, souvisejících se vzděláváním, dlouhodobě úspěšně a hlavně smysluplně spolupracujeme. A to nejen v této podivné covidové době.

V minulých letech jsme spolu s MŠMT ČR řešili velmi složité systémové záležitosti, které souvisely jak se změnou různých kurikulárních materiálů, tak i problematikou související se změnou financování celého regionálního školství a jeho dopadu na sektor neveřejného školství, ke kterému v minulém období došlo.

Společný tým vytvořený ministrem školství a zástupci našeho spolku pak velmi úspěšně řešil problémy související s těmito změnami. Ve vazbě na tyto zkušenosti musíme konstatovat, že s takovým korektním a hlavně odborně vedeným jednáním jsme se v minulosti ze strany MŠMT při řešení různých problémů nesetkali. A příkladů správné a systémové práce pana ministra a jeho pracovního týmu bylo v minulých létech mnohem více.

Vyjadřujeme proto tímto svým stanoviskem velký podiv i obavu nad tím, proč by měl být takto kompetentní ministr v této těžké covidové době odvolán. Navíc všechna dnes tolik omílaná a některými skupinami dehonestovaná opatření k postupnému rozvolňování škol byla vždy bedlivě diskutována na pracovním fóru skupiny vytvořené ministerstvem, a následně konzultována s odborníky z ministerstva zdravotnictví, epidemiology a dalšími odbornými skupinami, jež tyto návrhy schvalovali či upravovali.

Odvolání pana ministra Plagy proto vnímáme jako populistický a ve vztahu k celému vzdělávacímu systému České republiky nezodpovědný a nebezpečný krok. Nepodlehněme laciným gestům a pokusme se s chladnou hlavou vyřešit tuto složitou situaci ve složité době k co největšímu prospěchu, který souvisí s budoucí vzdělaností tohoto národa.

Mgr. Vladimír Kolder
předseda SSŠČMS

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Ceny pohonných hmot dělají řidičům vrásky na čele

21:21 Štěpán Křeček: Ceny pohonných hmot dělají řidičům vrásky na čele

„Zatímco investorům do ropných společností dělá vývoj ceny černého zlata radost, řidiči se nestačí d…