Vladimír Pelc: Boj proti korupci dobojován

06.07.2016 14:59

Každá politická strana, zejména ta, která je u moci, se zaklíná bojem proti korupci. Přitom takové bojové vyhlášení je blbost. Korupce totiž bují především v nejvyšších patrech politiky. A politické strany u moci přece nebudou bojovat samy proti sobě. A už vůbec to nedovolí někomu jinému. Třeba policii.

Vladimír Pelc: Boj proti korupci dobojován
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

K poslednímu červnu t. r. byl formou reorganizace sloučen Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ; tzv. protimafiánský útvar) s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK SKPV či zkráceně ÚOKFK; známý též jako protikorupční útvar či protikorupční policie) do jednotné Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Neplánovaně, náhle. V dlouhodobé koncepci o činnosti policie se o žádném slučování nedočteme. Smysl tzv. reorganizace nevysvětlil nikdo, a už vůbec ne policejní prezident Tomáš Tuhý ani ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Na protest proti uvedené reorganizaci od policie odešel šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

U nás máme perfektně vypracované postupy zametení průšvihů (píšu to slušně) pod koberec: Reorganizace figuruje na jednom z předních míst; pak máme k použití třeba ještě utvoření vyšetřovací komise, která místo vyšetření je určena k zamlžení a zakrytí průšvihu.

Nikdy se nedovíme všechny relevantní informace o důvodech této nakvap provedené policejní reorganizace. Můžeme si však z informací dostupných, z jednání protagonistů, reorganizátorů i reorganizovaných, počínání rozličných politiků ad. vytvořit kvalifikovaný dojem o podstatě této záležitosti. Ten můj dojem je jednoznačný: plukovník Robert Šlachta jako ředitel ÚOOZ (a jeho parta) se svým vyšetřováním nebezpečně přiblížil Strakově akademii a jejím lobbyistickým vazbám. A tak musel být R. Šlachta zlikvidován; zatím jenom profesně, což pro začátek stačí, že.

30. červen 2016 vstoupil do historie. Bude slaven jako Národní den boje proti korupci. Tento den od policie odešel ředitel ÚOOZ plk. Robert Šlachta. Konečně. Neboť po tomto dni již korupce neexistuje. A běda tomu policistovi, který by chtěl korupci, která je šťavnatá především v nejvyšších vládních a politických patrech, protože tam se rozhoduje o miliardových obnosech, vyšetřovat. Dopadne jako Šlachta: Bude reorganizován; česky – profesně zlikvidován. Důkladně a definitivně. Po 30. červnu 2016 se všichni policejní plukovníci, natož šarže nižší, budou úzkostlivě držet zásady safety first. Půjde jim, pochopitelně, především o bezpečnosti jejich, nikoli občanů, veřejných rozpočtů atp.

Ale vážně – kladu si otázku, zda je z takové situace východisko? Aktuálně není, perspektivně snad jediné. Totiž že se k moci v příštím čase dostane jiná politická parta, o jejíž mravopočestnosti si iluze dělat nemusíme, avšak která s tou partou předchozí zamete. A přičinliví plukovníci, držící se zásady safety first, zavřou své poznámkové bloky, do nichž si doposud zapisovali korupční prohřešky minulých opozičníků, a otevřou bloky nové, do kterých si pečlivě zapisovali korupční prohřešky dosavadních vládnoucích. No a po čase se to bude zase všechno opakovat.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…