Vladimír Pelc: Historie jako učitelka života…

09.05.2018 18:13

Probírám svůj archiv. Něco z něho musím vytřídit. Vyhodit. Už se do krabic nevejde. Zajímají snad někoho události staré desítky let? Možná jejich současníky. Anebo se mýlím?

Vladimír Pelc: Historie jako učitelka života…
Foto: František Dostál
Popisek: Emil Zátopek
reklama

Našel jsem výstřižek z dobového deníku ÚV ČSTV (Ústředního výboru Československého svazu tělesné výchovy) s názvem Československý sport, vydání pátek 28. 5. 1976, s. 1. Titulek článku zní Uznání Zátopkovi a ČSSR s podtitulem Cena UNESCO Fair play udělena. Text článku je zajímavý: Každoroční mezinárodní Cenu UNESCO za Fair play obdržel v Paříži vedle Američana Victora Nederhoffera (hráč squash) a bývalého olympijského vítěze v desetiboji Američana Boba Mathiase také Emil Zátopek. Cena se uděluje buď za mimořádný fair play čin v průběhu roku, nebo za dlouholetou sportovní činnost.

Emil Zátopek při příležitosti převzetí této ceny ve svém děkovném vystoupení řekl, že „to bylo právě socialistické Československo, které od svého vzniku vytvářelo a vytváří potřebné podmínky pro rozvoj tělesné výchovy a sportu pro všechnu naši mládež. Je to jeden z příkladů aplikace socialistické demokracie v praxi.“ Uvedl, že je rovněž „velmi šťasten, že jako reprezentant první generace sportovců socialistického Československa obdržel tuto významnou světovou trofej“.

A následující den byla ve stejném deníku uveřejněna fotografie s popiskem: Včera přijal předseda ÚV ČSTV Antonín Himl za přítomnosti místopředsedy ÚV ČSTV ing. J. Chvalného a vedoucího politicko-výchovného oddělení ÚV ČSTV J. Málinky nositele Ceny UNESCO Fair play Emila Zátopka.

Tak nevím: Zajímá tato informace současníky? Mám dále třídit svůj archiv? Platí latinské historia magistra vitae, tedy „historie je učitelkou života“?

Vladimír Pelc

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Proč chce pravice drahou elektřinu?

9:09 Jiří Paroubek: Proč chce pravice drahou elektřinu?

Jako obvykle vystupuje poněkud prostá poslankyně TOP 09 Langšádlová s velkým entuziasmem. Mám na mys…