Vladimír Pelc: Otloukánek Marx

28.05.2018 21:28

Nedávno proběhlo výročí dvoustého narození Karla Marxe (narozen 5. 5. 1818). V rodném Trevíru mu instalovali sochu. Tuzemští politici a publicisté Marxovi většinou nadávali. Museli se přece politicky správně prezentovat. Bez přemýšlení.

Vladimír Pelc: Otloukánek Marx
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bedřich Engels s Karlem Marxem
reklama

Nejsem pro vyvěšování fanglí ani stavění či bourání soch. Jsem pro přemýšlení.

Při výročí narození K. Marxe jsem si znovu pročetl jeho klasický výklad elementárního modelu lidského jednatelství při tvorbě konkrétní totality (to je filozofický, nikoli politický pojem) v páté kapitole prvního svazku Kapitálu, koncepci pracovního času jakožto časovosti člověka (Kapitál, Grundrisse), analýzu disposable time z osmačtyřicáté kapitoly třetího svazku Kapitálu jako jednoho z předpokladů lidské svobody (copak se aktuálně o zkracování pracovního dne neuvažuje?), pojetí bohatství lidské existence jako plnost svobodných perspektiv, univerzality a totální konkrétnosti uvědomělé a svobodné existence člověka ve světě (Grundrisse).

Víc jsem nestihl; pokračování při příštím výročí. Hejna primitivních „kritiků“ samozřejmě o takových úvahách Karla Marxe nikdy ani neslyšela. A tak pro ně inspirativní být nemohou.

Výrazní jsou v primitivních vyjádřeních někteří zpěváci a především herci. Protože mají většinou chybnou sebereflexi. Domnívají se totiž, že když mají možnost na prknech, kde se věci jeví, či na filmovém plátně nebo televizní obrazovce, tedy když mají možnost reprodukovat a publikovat cizí myšlenky, myšlenky dramatických ad. autorů, že se tak děje díky jejich intelektuální kvalitě, výlučnosti či dokonce nadřazenosti. Omyl. Herci jsou pouhými více či méně kvalitními reproduktory; reproduktor netvoří hudbu Beatles ani básně Vladimíra Holana.

Případů uvedeného intelektuálního hereckého paradoxu je mnoho: Magda Vašáryová je jejich guvernantkou.*)

K vrcholu do dotáhl herec Pavel Nový (v nedávném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz), když prohlásil: Já jsem si kdysi přečetl celý Kapitál. To je taková snůška věcí a všechny jsou od někoho jiného, jen ne od Marxe! Jednak velmi pochybuji, že celý Kapitál přečetl, protože k jeho přečtení je potřeba více měsíců, k interpretaci více let; a zcela jistě ho nepochopil - svým intelektuálním obzorem jeho obsah zachytit nemůže.

Tuzemští politici a publicisté Marxovi při výročí jeho narození většinou nadávali. Marx se už bránit nemůže (zemřel 14. 3. 1883 v Londýně). A v současnosti ho (skoro) nikdo nebrání. A hlavně nepromýšlí. A tak si do otloukánka kdekdo kopne. Každý mamlas.

*) Viz též ZDE, ZDE a ZDE

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Zpřesněný odhad HDP za 4. čtvrtletí byl poměrně výrazně vylepšen

9:20 Miroslav Novák: Zpřesněný odhad HDP za 4. čtvrtletí byl poměrně výrazně vylepšen

Komentář k HDP - 4. čtvrtletí 2020