Vladimír Pelc: Uber, primátorko, uber

25.09.2017 10:37

Pražští taxikáři se bouří. Napadají uživatele platformy Uber, kteří vozí zájemce svými auty. Prý jim kazí kšeft. Taxikáři chtějí pomalou jízdou blokovat pražskou dopravu. A chtějí, aby záležitost řešila primátorka Prahy Adriana Krnáčová (za politické Hnutí ANO).

Vladimír Pelc: Uber, primátorko, uber
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka Prahy Adriana Krnáčová

Nechám stranou obehranou primitivní politickou obranu od A. Krnáčové, že nebude jednat pod nátlakem (taxikářů) a bude jednat jen s lidmi, které si fakticky vybere – to je jen obrana její vlastní neschopnosti záležitost kvalifikovaně pochopit.

Platforma Uber je forma sdílené ekonomiky, umožněná novou informační technologií. Sdílenou ekonomikou lze využít nenaplněné možnosti, jimiž jsou kupř. prázdná místa v autě, volné peníze k půjčení nebo prázdný byt na víkend či dovolenou. Na dohled se tak sdílená ekonomika, ve srovnání s tradičními formami ekonomického provozu, více blíží Paretovu optimu.

Platforma Uber je prezentována jako alternativní taxislužba; není tomu tak − taxislužba je služba, kterou může zákazník využít v čase a do místa, které určuje on; sdílení dopravy osobním autem je služba, kterou může sdílející využít v čase a do místa pouze jestliže je ke sdílení aktuálně s takovými parametry nabízena.

Byrokraticky bojovat s novými ekonomickými procesy je nesmysl; zakazovat je, je hloupost. V tomto případě je tedy neperspektivní a prakticky nemožné trvat na tom, že třetí osoby může přepravovat jen koncesovaný taxikář. Je nutné jít sdílené ekonomice „naproti“ – využitím platných zákonů, zejm. daňových, protože příjmy se sdílené ekonomiky mají mít svůj daňový režim, řešením pojištění třetích osob přepravovaných v systému sdílené ekonomiky atp.

Co však zřetelně z útoků proti účastníkům sdílené ekonomiky plyne? Že politici novým trendům v ekonomice nerozumějí, problémy sdílené ekonomiky proto neřeší. Měli by ubrat na halasných nekvalifikovaných vyjádřeních a přidat na promýšlení problémů. Pokud toho jsou schopni.

A řešení? Jsou jednoduchá: Uber je z hlediska příjmů daňovým rezidentem, je poplatníkem, lze mu uložit povinnosti plátce; k informacím o platbách prostřednictvím platformy Uber musejí mít přístup správci daně, kteří oddělí příležitostné nabízitele sdílené ekonomiky od faktických podnikatelů, a vyměří příslušné daně; u sdíleného ubytování jsou pak vhodné místní poplatky.

Vladimír Pelc

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…