Vladimír Štěpán: Má pravdu předsedkyně Vitásková, když upozorňuje na možný devastující účinek podpory obnovitelných zdrojů na českou ekonomiku?

03.10.2016 10:52 | Zprávy

Z odborného hlediska je upozornění předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ing. Aleny Vitáskové na velmi negativní dopad dotací zejména do FVE v souladu s negativním trendy, které velmi pravděpodobně postihnou českou ekonomiku. Jestliže tedy dotace do OZE narostou ze 45 mld. Kč až na 70 mld. Kč za rok, tak vliv tohoto negativního trendu bude znásoben výrazným poklesem příjmů státního rozpočtu.

Vladimír Štěpán: Má pravdu předsedkyně Vitásková, když upozorňuje na možný devastující účinek podpory obnovitelných zdrojů na českou ekonomiku?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely - ilustrační foto

Zásadní informací pro výše uvedené tvrzení je, že HDP ČR přestal růst nejrychleji v EU, a poroste naopak nejpomaleji ze států EU. A v důsledku toho může narůst nezaměstnanst, sníží se zisky firem atd. Proč?

Základním problémem celého roku 2016 zejména v ČR, v jiných státech to není tak patrné, je to, že se zde zaměňuje příčina a důsledek růstu ekonomiky, z toho pak vznikají další dezinformace, dale podpořené intervencemi ČNB. A co je horší, nesprávné hodnocení příčin růstu vede i ke špatným rozhodnutím a špatné strategii ČR do budoucna, spojené s možnými vážnými riziky pro ČR. Jedná se zejména o extrémní navyšování výdajů státu a dotací včetně dotací do OZE, a to bez věrohodné analýzy rizik růstu příjmů. Vláda ČR vychází z toho, že vysoký růst ekonomiky se stal trvalým jevem, ale to se zdá být nereálná představa. Od 3. čtvrtletí 2016 začíná HDP ČR klesat, a pokles může být velmi výrazný, ČR pamatuje pokles HDP až o minus 3%. Dalším signálem je vývoj průmyslové výroby. Průmyslová výroba v EU v červenci 2016 proti předchozímu měsíci klesla o 1%. Nejvíce v ČR o 9,7% a SR o 15,9%.

Z obr č. 1 je patrné, že rozhodující příčinou ekonomického růstu je dramatický pokles cen ropy (fosilních paliv obecně), a teprve  důsledkem tohoto poklesu je dramatický růst HDP i nad 4% za rok 2015, nikoliv naopak. Zlomový je právě rok 2015.

V období červenec až září 2016 (3. čtvrtletí 2016) by proto logicky mělo dojít k dalšímu, výraznému zpomalení ekonomiky ČR. Pokud jde o HDP, jeho růst by se ve 3. čtvrtletí 2016 mohl snížit na 1 - 2%.   

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

15:49 Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

Pondělní glosa Jiřího Weigla