Vojtěch Razima: Ústavní soud - zákaz billboardů platí dál

20. 2. 2019 21:35

V roce 2012 byl přijat zákon, na jehož základě musela postupně zmizet naprostá většina billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy. Kverulant to považuje za svůj velký úspěch.

Vojtěch Razima: Ústavní soud - zákaz billboardů platí dál
Foto: pixabay.com
Popisek: Billboard - ilustrační foto
reklama

Cesta k němu nebyla snadná. Kverulantovi se podařilo odvrátit několik útoků billboardové lobby (ZDE). Na konci srpna 2017 přišel útok poslední. Skupina sedmnácti senátorů se tehdy obrátila na Ústavní soud a navrhla zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž měly reklamní plochy zmizet. Do čela skupiny senátorů se postavil senátor Václav Chaloupek. Kverulant nikdy nepochyboval o jeho korupční motivaci a zařadil jej za tento čin na KVERULANTŮV BLACKLIST (ZDE).

Senátoři ve svém návrhu argumentovali tím, že zákaz billboardů je protiústavním vyvlastněním bez náhrady (ZDE). Přitom v čl. 11 Listiny základních práv a svobod v odst. 3) se uvádí: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“ Ústavní soud senátoři nepřesvědčili a ten nyní jejich návrh na zrušení zákazu billboardů zamítl.

Zamítnutí ústavní žaloby ale není jediná prohra, kterou billboardaři utrpěli

Ještě před nabytím účinnosti zákona zakazující billboardy se v srpnu 2017 uskutečnila debata o billboardech. Diskutovat tehdy přišli pánové Ing. Vojtěch Razima, ředitel Kverulanta, a Ing. Marek Pavlas, prezident svazu provozovatelů venkovní reklamy. V rámci diskuze také byla uzavřena sázka „láhev opravdu kvalitního rumu“.

Předmětem sázky bylo, zda firma A.C.E. Media vyhraje mezinárodní arbitráž proti ČR, v níž by požadovala stovky milionů korun jako odškodnění za odstranění reklamy v ochranném pásmu silnic a dálnic (ZDE). Jednou z podmínek sázky bylo, že A.C.E. Media vůbec podá do konce roku 2018 žalobu proti ČR. Ani to se však nestalo a ředitel Kverulanta tak svou sázku vyhrál a v lednu tohoto roku mu poštou došla láhev rumu Božkov Republika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Investoři - Zlato, pojď na to!

19:35 Štěpán Křeček: Investoři - Zlato, pojď na to!

„Vlády a centrální banky zaplavily trhy levnými penězi. To pomohlo k výraznému růstu akciových index…