Vraťte nám stát: Nedopusťte, aby se z vyšetřování kolem D47 stala fraška

11.03.2015 14:21

Dopis v souvislosti s volbou předsedy vyšetřovací komise pro vyšetření závažných pochybení, která se stala při přípravě a realizaci stavby dálnice D47, a to především vad v hodnotě více než 2,5 mld. Kč. Volba má proběhnout na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny PČR.

Vraťte nám stát: Nedopusťte, aby se z vyšetřování kolem D47 stala fraška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto
reklama

Vážení poslanci, vážené poslankyně,

opět se na program sněmovny vrací volba předsedy vyšetřovací komise pro vyšetření závažných pochybení, která se stala při přípravě a realizaci stavby dálnice D47, a to především vad v hodnotě více než 2,5 mld. Kč a neoprávněné valorizace v částce více než 1,2 mld. Kč. A přes naše předchozí upozornění na závažný střet zájmů ČSSD a především jejího poslance Jana Birkeho (ČSSD) trvá nepochopitelná snaha prosadit Jana Birkeho do funkce předsedy této komise.

Samotný premiér na tato naše minulá upozornění v podstatě nijak nereagoval. Ve svém veřejném vyjádření pro Právo pouze celou záležitost týkající se střetu zájmů odbyl slovy, že „v době výstavby dálnice byla ČSSD v opozici, nemůže tak být spojována s řízením ministerstva dopravy za vlády, v níž byly pravicové strany.”

Toto tvrzení pana premiéra je však naprosto nepravdivé, protože smlouvy na stavbu vadných úseků dálnice, o které jsou vedeny současné spory, byly uzavřeny v září roku 2003, respektive na jaře 2004 a vlastní stavební práce byly zahájeny bezprostředně poté. Tedy za vlády ČSSD, ve které byl Bohuslav Sobotka ministrem financí. Premiér Sobotka se navíc před veřejností důsledně vyhýbá nepopiratelnému faktu, že Radek Pokorný, jeho přítel a místopředseda rozhodčího soudu, který o věci rozhoduje, současně osobně zastupuje Eurovii a další stavební firmy ve sporech proti státu ohledně D47. V zájmu premiérova blízkého přítele tak nepochybně je, aby stavební firmy ve sporu uspěly a naopak stát prohrál a žádná pochybení se nevyšetřila. Připomínáme, že premiér, jeho polický souputník Radek Pokorný i poslanec Jan Birke mají současně společnou historii účasti na privatizaci Sokolovské uhelné a jen stěží je lze považovat za vzájemně nezávislé politické osobnosti.

Dle dostupných informací premiér Sobotka v tomto duchu ke konci února dokonce svolal mimořádný poslanecký klub ČSSD, kde na poslance ČSSD naléhal, že je bezpodmínečně nutné, aby v tajné volbě podpořili poslance Jana Birkeho. Tato osobní angažovanost premiéra hovoří o všem.

Vážení poslanci, vážené poslankyně, věříme, že shora uvedené vezmete v potaz a nedopustíte, aby se z vyšetřování závažných pochybení na dálnici D47 stala fraška nebo dokonce nástroj stavebních firem a jejich politických spojenců k zakrytí svých minulých pochybení.

Za iniciativu Vraťte nám stát:

Jiřina Dienstbierová
Hana Marvanová
Petr Havlík

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Na pandemickém pozadí se rozjíždějí velmi závažné procesy

9:56 Oldřich Rambousek: Na pandemickém pozadí se rozjíždějí velmi závažné procesy

Zatím se o nich moc nemluví, ale vypadá to, že nás všechny to může stát naše úspory.