Zamítněte senátní návrh na likvidaci našich národních parků

5. 2. 2017 10:40

Senát bohužel přijal návrh připravený jihočeskými a západočeskými regionálními politiky. Předložil jej senátor Jaroslav Větrovský (nezávislý za ANO) s podporou známého odpůrce ochrany přírody senátora Tomáše Jirsy (ODS) z Hluboké nad Vltavou, který dlouhodobě hájí zájmy developerů na Šumavě.

Zamítněte senátní návrh na likvidaci našich národních parků
Foto: zakrasnejsivimperk.cz
Popisek: Národní park Šumava
reklama

Destruktivní návrh obsahuje rozsáhlé změny v novele zákona o ochraně přírody, která mění pravidla péče o všechny naše národní parky. Návrh otvírá prostor pro přeměnu velkých částí národních parků na lunaparky, pro masivní výstavbu pod záminkou rozvoje obcí a pro těžbu dřeva. Konkrétně návrh mimo jiné:

Ruší dlouhodobý cíl národních parků chránit nerušený vývoj přírody alespoň na polovině jejich území (úprava § 15). To je přitom hlavním smyslem existence národních parků všude ve světě. Divokou přírodu bychom tak v našich národních parcích viděli jen na malých plochách.

Jako hlavní cíl zóny kulturní krajiny deklaruje rozvoj obcí (úprava § 18 odst. 1 písm. d), přičemž tato zóna může dle senátorského návrhu pokrývat třeba i polovinu území národních parků (úprava § 18 odst. 1 písm. c). Hrozí tak masivní výstavba a přeměna harmonické krajiny na lunaparky.

Umožňuje převést velkou část lesů národních parků do režimu trvalého lesnického hospodaření a těžby dřeva (úprava § 18 odst. 1 písm. c).

Umožňuje v národních parcích budovat přehrady (úprava § 16 odst. 1 písm. h).

V přírodní zóně, která má chránit divočinu, umožňuje lovit veškerou zvěř (úprava § 18a odst. 1 písm. d) a pod záminkou protipožárních opatření budovat asfaltové cesty či umělé vodní nádrže (úprava § 18a odst. 1 písm. b).

Nařizuje v Radě národních parků projednávat klíčové dokumenty jako zonace či vymezení klidových území pouze s dotčenými obcemi a kraji a vylučuje z projednání vědce a další členy Rady, resp. jejich hlasu nedává žádnou váhu (úprava § 20 odst. 3 a 4).

Experti Hnutí DUHA senátní pozměňovací návrhy podrobně analyzovali a veřejně na jejich škodlivost upozorňují. Senátní návrhy jednoznačně odmítá i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Výzvu můžete podpořit ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 145  Postoj intelektuála ve válce

20:11 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 145 Postoj intelektuála ve válce

Tento cyklus textů o nacismu a druhé světové válce jsme začali četbou z knihy rakouského židovského …