Zbyněk Fiala: Amerika se zakopává

23.03.2018 15:10 | Zprávy

Amerika se začíná obklopovat plotem, nejen fyzickým, jaký má vyrůst na hranici s Mexikem, ale i obchodním. Prezident Trump vyhlásil řadu ochranářských opatření namířených hlavně proti Číně, ale mohou dopadnout i na EU a další regiony.

Zbyněk Fiala: Amerika se zakopává
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Zbyněk Fiala

Lítalo nám to kolem uší, ale rána šla vedle, nová americká dovozní cla na ocel a hliník, která měla platit od pátku, nepostihnou EU, zatím. Ministr zahraničního obchodu Robert Lighthizer potvrdil ve čtvrtek v Kongresu, že uplatnění těchto cel bylo „přerušeno“ pro EU a některé další země, aby vznikl čas pro pokračující jednání. Vedoucí představitelé EU, kteří právě jednají v Bruselu, si oddechli. Původně to vypadalo tak, že prezident Spojených států Donald Trump vyhlásí své rozhodnutí v době, kdy už vrcholná schůzka skončila, takže nebudou moci jednat o odpovědi. Prezident Evropské rady Donald Tusk dokonce kvůli tomu přeskupoval program jednání, aby potřebné časové okénko bylo volné do posledního okamžiku.

Teď je tedy problém na nějakou chvíli z krku. Mluvilo se o hrozbě obchodní války. Rýsovala se odpověď Evropské unie vypočítaná jako cílený zásah do ekonomiky těch států USA, které jsou nejdůležitější pro Republikány v listopadových volbách do Kongresu. Bylo to na principu, vy do nás ocelí, my do vás chlebem. Odvetná cla mířila na zemědělské oblasti a na produkty, které jsou pro jednotlivé státy Unie důležité. To na chvíli změnilo situaci. Trump sice cla vyhlásil s poukazem na ohrožení národní bezpečnosti USA, ale kvůli tomu přece nemusí prohrát volby.

Evropa tedy bude zatím ušetřena, ale Číňané to chytnou naplno. Pro ně – a možná jenom pro ně - bude platit 25 procentní clo na ocel a 10 procentní clo na hliník. A aby nebylo pochyb o hlavním směru úderu, v pátek byla vyhlášena ještě jedna sada obchodních opatření, která už jsou namířena jenom proti Číně. Tato cla mají postihnout obory špičkových technologií.

Nezdá se však, že by to Číňany vyděsilo, hned ohlásili, co s tím udělají. Zavedou 15 procentní clo na dovoz amerického ocelového potrubí, a taky na čerstvé ovoce a víno. A k tomu ještě 25 procentní clo na dovoz vepřového masa a recyklovaného hliníku. Fakticky tedy Číňané využijí sankcí k tomu, aby povzbudili vlastní zpracování surovin místo vývozu.

Čínská odvetná cla jsou také volebně vyladěná. Jsou namířena na „swing states“, ty státy americké Unie, ve kterých je tradičně nejistá volební většina. Vítězství nebo porážku tam mohou způsobit malé změny v ekonomické situaci. Jenže tady Trump nebyl ochoten ustoupit. Ve hře je jeho základní volební slib, že bude mít odvahu napravit „nerovné“ vztahy s Čínou, kde USA stavěl do role poškozeného.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Zdeněk Kettner byl položen dotaz

Svoboda slova a názoru

Dobrý den, i mě přijde, že se dnes pravda nenosí a co horšího, tak se za ni i trestá. Co s tím ale hodláte udělat, když budete ve vládě? Jaké kroky podniknete proto, aby se opět mohla nahlas říkat pravda a problémy se mohli nazývat pravým jménem a skončilo to plíživé zavádění cenzury?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…