Předpokládaná silná stránka republikánského prezidenta Donalda Trumpa v podobě ekonomických statistik, začíná být jeho slabinou. Podle jeho protikandidáta Joe Bidena bude mít Amerika po skončení prvního prezidentova funkčního období méně pracovních míst než na začátku. Něco takového se nestalo od časů prezidenta Hoovera za Velké krize 30. let. Biden upozorňuje také na obrovský obchodní schodek, který se poslední tři roky stále zvyšoval. V červenci byl dokonce nejvyšší za 12 let. A zopakoval kritiku daňové reformy z roku 2017, která představovala dárek pro korporace a skupinu těch nejbohatších.
Zajímavější byly Bidenovy návrhy na posílení domácí složky v průmyslové produkci Spojených států, které zazněly vůbec poprvé. Tohle bylo původně Trumpovo volební téma, ale způsob, jakým to prezident řešil – sankce, zákazy dovozu a prohibitivní cla – nepomohly. Například v automobilové výrobě Detroitu, kde Biden vystoupil krátce předtím, než se tam chystal Trump, v posledních letech klesl podíl domácích součástí.
Biden slibuje, že bude prosazovat takové změny korporátních daní, aby více zatížil americké společnosti, které vyrábějí v zahraničí, ale prodávají na domácím trhu. Podle informací z Bidenova volebního štábu, které získal Detroit Free Press, má jít o několik kroků. Kandidát Demokratů chystá zvýšení horní sazby korporátních daní (v USA mají progresívní daň z příjmů organizací, tedy to, čemu se premiér Andrej Babiš tak tvrdošíjně brání) a vedle toho ještě specifickou přirážku pro společnosti vyrábějící v zahraničí. Jejich celková sazba by tak vzrostla z 21 % na 28 %. To by snížilo jejich ziskovost na 30,8 procenta (nejspíš jde o hrubou marži, pak by byla na úrovni průměru soukromého sektoru v ČR).
Zato těm, kdo vytvoří v USA nová pracovní místa nebo převedou výrobu ze zahraničí, by poskytl jako pobídku 10 procent daňového kreditu (odečet 10 procentních bodů z daňové povinnosti). Ještě zajímavější je to, že by tento kredit mohli použít předem, aby mohli změnu zainvestovat. Platilo by to jak pro obnovení výroby v zavřených továrnách, tak pro investice do zařízení, které jsou spojené s tvorbou pracovních míst.
Vůbec nejrychleji by pak měla zabrat exekutivní rozhodnutí prezidenta (prezidentské dekrety) v programu Kupujte americké, který by Biden spustil hned první týden ve funkci. Přinesla by zvýhodnění amerického zboží ve veřejných zakázkách a povinnost otevřeně informovat, odkud pocházejí další nabízené zboží nebo služby. (ZDE)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV