Evropský parlament byl první, kdo zareagoval na oficiální sdělení vlády Velké Británie Evropské komisi, že chce opustit Evropskou unii podle článku 50 Lisabonské smlouvy. Sbor europoslanců se toho uchopil jako příležitosti pro obnovu strategické iniciativy. V rezoluci, která byla ve středu přijata drtivou převahou 516 : 133, nabídl návrh směrnice pro další postup.
Europoslanci stanovil jasná pravidla – napřed rozchod a zaplacený účet, a teprve pak, pokud jednání o rozchodu dostatečně pokročila, lze začít jednat o navazujícím přechodném období. Než však členství v EU skončí, Británie nesmí vyjednávat s někým jiným a po celou dobu také plně podléhá Evropskému soudnímu dvoru. Když stihne vyjednat přechodné období, má k dispozici maximálně tři roky členských výhod navíc. Když ne, spadne hned do režimu indiferentních „třetích zemí“. Vyplatí se tedy spěchat.
Jednání o dalších vztazích s EU pak mohou navázat. Avšak pro tuto fázi Brexitu už žádný limit není, konstatuje se jen, že bude vyžadovat „dostatek času“. Rezoluce EP upozorňuje na možnost „ustavení asociace s uplatněním recipročních práv a povinností, společné akce a zvláštních procedur“. To je nabídka vztahů podle smlouvy o „přidružení“ k EU, tedy o postavení, jaké má třeba Ukrajina. Jakýkoliv výsledek však nesmí být výhodnější než členství v EU, zdůrazňuje rezoluce.
Evropský parlament předpokládá, že zmíněný návrh bude vzat v úvahu na Evropské radě, až tam budou zadání pro vyjednavače Michela Barniera probírat šéfové států a vlád. Zároveň si vyhrazuje právo přicházet s dalšími návrhy a celkový výsledek podmiňuje svým souhlasem. Zmíněná rezoluce EP tak má charakter minimálních požadavků, pod které se nejde – europoslanci budou posuzovat výsledek Brexitu právě podle tohoto návrhu směrnic pro jednání.
Avšak Brexit je jen jedna věc, okamžitě musí začít také vnitřní jednání o budoucnosti EU-27. Měla by je provázet široká debata veřejnosti. Cílem je „unie efektivnější, demokratičtější a bližší občanům“. Bude taky nutné změnit pravidla rozpočtu, kde vypadne druhý největší přispěvatel, a musí se pracovat s jinými počty europoslanců. Nevyhneme se tedy hlasování o změnách evropských smluv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV