Zbyněk Fiala: Brexit není Brexit

19.02.2019 18:20 | Zprávy

Chybí už jen necelých šest týdnů do britského odchodu z EU, ale jak to opravdu dopadne, to je stále nesnadnější odhadnout. Třaskavější formulací: Nic není vyloučeno, ani Brexit. Přesněji, nic není jisté, ani Brexit.

Zbyněk Fiala: Brexit není Brexit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

V pondělí opustilo sedm labouristických poslanců svoji stranu a zakládají skupinu podporující nové referendum, jak je prosazuje hnutí Peoples Vote. Netají se snahou přilákat i poslance z protější Konzervativní strany, kde se také najdou zastánci pokračujícího členství v EU. BBC už našla první dva, kteří by přešli do nové vznikající strany. Jak však připomíná list Politico, štěpení Labour party je čistě vnitrostranický problém, ale odchod větší části poslanců Konzervativní stany by položil vládu. Ve vládní straně to přitom vaří možná ještě více než u Labouristů, když klíčovým požadavkem je aspoň pouhý odklad odchodu z EU podle článku 50 v případě, že by hrozil Brexit bez dohody.

Zdánlivě průzračný slogan Brexit je Brexit tedy neplatí, neboť sněmovna se nedokázala shodnout na tom, co by měl prakticky znamenat. Ale ani odklad není jen odklad. Smyslem odkladu nemusí být pouhé řešení totální nepřipravenosti na zpřetrhání všech vazeb, které měla hluboce integrovaná britská ekonomika s unijními partnery. Delší lhůty lze využít také k pádu vlády, novým volbám a novému referendu, které by mohlo dopadout přesně opačně než to první.

Samozřejmě, nic se nepředpovídá tak obtížně jako budoucnost. Rozštěpené partaje mají rozštěpené nápady. Vůdce labouristů Jeremy Corbyn nabízí jako alternativu vládního izolacionistického přístupu k Brexitu verzi, která by byla bližší převládajícím potřebám průmyslu, tedy zachování celní unie. Tím by padla potřeba severoirské pojistky, na které se zaseklo vyjednávání s Bruselem, protože v celní unii se hranice s Irskem hlídat nemusí. O moc dál však Corbyn jít nechce, protože jeho představy o státní podpoře ekonomiky a ochraně před zahraniční konkurencí by nebyly v Evropské unii tolerovány.

Jenže Corbynova šance i v samotné Británii prudce klesá. Pokud by se nerozhoupal k podpoře druhého referenda, jak to požaduje část poslanců, utečou mu další, a mluví se o tom, že by jich bylo 30, včetně místopředsedy strany Toma Watsona. To by asi Corbyna položilo. Mohlo by to také podstatně oslabit šance Labouristů v předčasných volbách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, kter…