Zbyněk Fiala: Cenovka Brexitu

21.06.2016 16:52 | Zprávy

Koho by neotrávilo, když má posílat do Bruselu 350 milionů liber týdně? Ale jaká je alternativa? Když odejdeme z EU, bude to ještě dražší, shrnují v poslední analýze před britským referendem o setrvání v EU Financial Times.

Zbyněk Fiala: Cenovka Brexitu
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Argumenty Brexitu jsou vylhané, ale lidé jim chtějí věřit, shoduje se ta část tisku, která stojí na opačné straně. List Financial Times proto nabízí sadu jednoduchých čísel, která nevyžadují inteligenci na hranicích Nobelovky, aby člověk pochopil, zda si lidé odchodem z EU pomůžou. Ale protože má čtenáře i na druhé straně, probírá také možné protiargumenty, takže až tak jednoduché to není.

První jednoduchý fakt představuje srovnání postavení Británie do roku 1973, před vstupem do EU, kdy měla nejpomalejší růst z G7 (Německo rostlo dvakrát rychleji). A pak po vstupu, kdy rostla naopak nejrychleji z G7 (za celé období dokonce o fous rychleji než Německo).

Porovnání sloupečků, tvořících pořadí je impozantní, ale když se podíváme na osu x, napadne nás, že když Británie do roku 1973 hospodářsky rostla o 2 procenta ročně, byla to sice čtvrtina toho, co tehdejší Japonsko, ale pořád je to víc než nějakých 1,7 procenta, se kterými vede unijní ligu teď. Nebuďme malicherní, je to pořád víc než mělo ve stejném období nejen Japonsko, ale i USA a Kanada. Brzda tu tedy někde je, ale zdá se, že nepochází z EU.

Argumentace odpůrců tohoto srovnání však míří jinam. Říká: Správně si všímáte rozdílu v postavení země, ale ten vznikl jako důsledek reforem Margarety Thatcherové. Je to podobný argument, jaký často zazníval u nás z úst části pravice v letech Zemanovy vlády. Když bylo dobře, byl to výsledek reforem úřednické vlády Tošovského. Když bylo špatně, mohli si za to socani sami.

Pokus FT, jak to rozštípnout, poukazuje na dvě věci. První je zjevná. Výsledek rozhodně nenaznačuje, že by členství v EU Británii škodilo. Druhý se odvolává na věhlasného ekonomického historika, profesora Nicka Krafta z Warwick University, že britský výkon v EU je výsledkem větší konkurence a lepšího přístupu na evropský trh, což vytvořilo kumulativně asi 10 procent HDP navíc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…