Zbyněk Fiala: Čínská digitalizace zdola

21.12.2017 11:48 | Zprávy

U nás se bezhotovostních plateb bojíme, v Číně si to lidé prosadili a prakticky se tam nepoužívá nic jiného. Vstřícnost novinkám je možná dána i tím, že rychlý sled zvratů patří k základním prvkům dlouhé čínské historie.

Zbyněk Fiala: Čínská digitalizace zdola
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Čínské město Chang-čou, které je od Šanghaje vzdálené jednu cyklistickou etapu, láká spoustou atrakcí. V roce 2001 získalo cenu Spojených národů Habitat za vzorový urbanistický rozvoj, pro který si vysloužilo také označení „město zahrad“. Teď je prvním čínským „chytrým městem“, které neví, kde s tou elektronikou přestat. To si řeknete, když vidíte běhat synchronizované obrazce z diod na fasádách skupiny mrakodrapů. Ale dostalo také cenu UNESCO za péči o tradiční kulturu a umělecká řemesla.

Mezi mrakodrapy jsem byl v noci, to se fotit nedalo, ale procházka městským trhem hedvábí je krásná i po setmění. Nabízím pár obrázků a proložím to výkladem, jak se tu tradice snoubí s budoucností.

Když jsem se na trh chystal, čínský průvodce, kterému říkáme Václav, se nestačil divil, že na to potřebuji měnit peníze. Tady přece hotovost nikdo nepoužívá, všichni platí telefonem. Předvedl mi, jak to funguje. Obchodník na mobilu ukáže účet a zobrazí jeho QR kód. Vy otevřete svůj QR kód a přichýlíte mobil. A v tomto něžném spojení služba NFC oplodní váš účet fakturou.

Vy máte radost, že to tak snadno klaplo, a obchodník má ještě větší radost, protože dostal plnou cenu a nemusel strhnout 3 procenta na poplatky správcům platebních karet, jako jsou Visa nebo Mastercard. Něco ho to stojí, ale platba mobilem je určitě levnější než karty, jinak by se tak nadšeně nešířila. Vlastně, už se ani nešíří, když ji používá každý.

Vlastní úhrada nákupu může probíhat různým způsobem. Někdy je to automatickým převodem z bankovního účtu, jindy se čerpá přímo z telefonu, který funguje jako peněženka a nasává z výchozího vkladu. Ale nakupovat lze i na úvěr poskytovatele služby, a potom vás jeho firemní výběrčí na konci měsíce osobně zkasíruje. Platí tak všichni, to jen já nabízím peníze v ruce. U nás by měli obchodníci radost, ale v jihočínském Chang-čou vypadám opravdu hodně divně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.