Tu noc a ono ráno po prvních zprávách, že vyhrál Brexit, spustila na finančních trzích grandiózní panika. Nejen v Británii, kde bychom to celkem čekali. Oblétla celý svět. Sledovalo se jen, kde to padá méně, jako třeba v Číně, zatímco hned v sousedním Japonsku akcie kopírovaly Londýn. Chvílemi to vypadalo jako po zhroucení investiční banky Lehman Brothers, které spustilo krizi roku 2009. Letíme do černé díry? Co znamenají ty stamiliardové ztráty investorů teď? Je svět bez Británie jako člena EU bezcenný? Skutečně ztrácí tak velikou část hodnoty? Brzděme, neplašme se, zprávy o konci světa jsou přehnané.
Možná, že svět nějakou část hodnoty ztrácí, ale jakou, to se nedozvíme z vývoje cen na finančních trzích. Trhy to ani nezajímá, řídí se něčím jiným. Musíme se vzdát iluzí, že v kritické situaci to jsou právě finanční trhy, co nás poučí o reálné ceně aktiv. Nikoliv, ve chvíli, kdy by byly nejvíc potřeba, finanční trhy se chovají jako kasíno a ztrácejí kontakt s reálným životem. Větší roli než ekonomie tam hraje psychologie, moje i ostatních.
Je to poker, ve kterém jsou důležité nervy. Musíte prodávat dříve než ostatní, abyste předešli ztrátám. Nakonec se jim stejně nevyhnete. Při propadech však vidíte i nákupní příležitosti, ale má to háček, to všechno stojí peníze. Připomíná to hru, kdy hudba hraje, a my chodíme kolem židlí, kterých je o jednu méně než zadků. Když tu náhle hudba přestane hrát. Trh obrátil. Židle jsou náhle obsazeny a pozornost se soustředí na toho, kdo sedá do prázdna. Komu že to došly volné peníze a dává se k dispozici supům?
Smysl té ušlechtilé zábavy totiž spočívá v tom, že nešťastníka, kterému došla hotovost a padá do platební neschopnosti, přinutíme ždímat dodatečné zdroje z prodeje zbylého majetku pod cenou. To jsou ty hvězdné chvíle finančního trhu, kdy se naplňuje moudro – kupuj levně, prodávej draho. Netřeba zdůrazňovat, že největší hráči vždycky vydrží s hotovostí déle než ostatní, takže jsou to oni, pro koho jsou levné nákupy a drahé prodeje vyhrazeny. Ti menší proto přicházejí na trh hlavně proto, aby tam své peníze odevzdali. Celý proces je elegantnější a uspořádanější, než když zapadnete mezi skořápkáře, ale výsledek vyjde zhruba nastejno.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV