Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků

24.11.2024 13:57 | Komentář

Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.

Zbyněk Fiala: Dvanáct chromých pomocníčků
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

NERV je ekonomické seskupení, kde je liberální mainstream trochu přichucen pohledem zleva. Levice tam smí tu a tam špitnout, ale nesmí křičet. Dvanáctka doporučení, se kterými teď NERV přišel pro větší dostupnost bydlení, tak nakonec není špatná, ale bylo zřejmé, že ji oslabuje klíčový prvek, kterým je pohled shora. Snaha řešit věci hlavně přes centrum a velké hráče, kde se to snadno obrátí proti lidem. Chybí důrazná podpora lepší zákonné úpravy pro družstevnictví.

Zkusme si kriticky probrat aspoň prvních pár nejdůležitějších návrhů. (ZDE)

Jako první figuruje zrychlení povolování výstavby a dokončení reformy stavebního řízení. NERV doporučuje zejména omezení roztříštěnosti stavebních úřadů, jenže to může posílit rozhodování za zády místních obyvatel. Nabízí to větší příležitosti pro vliv velkých developerů, kteří mají výlučně ziskové zájmy.

Větší nabídka bytů pak může vyznít zcela v protisměru bohulibého záměru. Místo větší dostupnosti bydlení se prosadí gentrifikace, obsazení vhodného území mnohem bohatší klientelou, než jsou běžní místní zájemci. Na ty zbydou parcely jen někde v rokli nebo u smetiště.

Další opatření, navrhovaná reforma územního plánování může jít podobným směrem. Využití brownfieldů pro rozšíření nabídky stavebních pozemků je samozřejmě chvályhodné, ale jen za určitých okolností, které nemůže řešit obecné pravidlo, ale rozhodování v místě. Pokud je rozhodování v místě oslabeno, jak navrhoval první bod, tak se tato dvě opatření vzájemně poperou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…