Ebola může být ještě nebezpečnější, pokud se z ní stane zbraň. Pokusy tu byly. Pentagon převzal tuto agendu, když se v 90. letech dozvěděl detaily o chemických a biologických zbraních Sovětského svazu, píše americký týdeník Bloomberg BusinessWeek. Ale stejná zbraň lákala i teroristy. O ebolu se zajímala třeba japonská sekta, která roku 1995 zamořila tokijské metro sarinem. Předtím vyslala misi do Demokratické republiky Kongo, aby sehnala virus. Nepodařilo se to. Dnes by to bylo snazší.
Svět si uleví, až bude lék, ale dosud šlo o nemoc chudých, a tak to nebylo pro farmaceutické firmy zajímavé. Výzkum obrany před ebolou mohou financovat jen vlády. Tu americkou zajímala hlavně odpověď na potenciální zbraň biologické války, a tak to svěřila vojenským laboratořím. Jenže peníze na obranu nejsou totéž, co obrana. A privátní by bylo lepší? Těžko, byznys s léky není totéž, co léčba.
„Jak ebola vyhrála,“ popisují reportéři Brendan Greeley a Caroline Chen z amerického týdeníku Bloomberg BusinessWeek v investigativní analýze, která ukazuje, jak vojenská pravidla agentury DTRA ochromila výzkum léku na bázi protilátek a usnadnila výbuch epidemie, která nyní ohrožuje i ty bohaté.
http://www.businessweek.com/articles/2014-09-24/ebola-drug-zmapps-development-delayed-by-pentagon-agency
K léku na ebolu je možná blízko. Zasloužila se o to maličká firma Mapp Biopharmaceutical s devíti zaměstnanci, která vsadila na přehlíženou metodu boje. Zatímco jiné laboratoře se orientovaly na možnost očkování proti ebole, tedy předcházení infekci vznikem specifické imunitní reakce v organismu, Mapp se zaměřila na hledání protilátky, která virus přímo ničí. Kdybychom měli lék, dal by se použit jako brzda prudce narůstající epidemie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz