Íránský ministr zahraničních věcí Javad Zarif naznačil pozitivní vývoj probíhajících jednání ve švýcarském Montreaux, když řekl televizi NBC: „Věřím, že jsme blízko, opravdu velice blízko – ale můžeme být i velice daleko.“ Pak upřesnil, že „jsme velmi blízko, pokud bude učiněno politické rozhodnutí k souhlasu, jak řekl prezident Obama“.
Zarifovi asi nešlo o to, aby se v tom každý vyznal, ale ze zprávy je jasné, že íránská strana nemá zájem na zbytečných provokacích a překážkách, kterými by se chtěla stavět takovému rozhodnutí do cesty. Na pozadí vyjednávání se přitom odehrává praktická spolupráce na bojovém poli, kdy íránské jednotky (ať už jakkoliv definovány) aktivně zasahují do bojů s bojovníky Islámského státu o Tikrít – a hlavně postupují na straně armády Iráku. A chtějí s ní vyrazit i na Mosul.
Mezinárodní jednání o Íránu, jejichž výsledkem by mohla být postupná normalizace vztahů a ukončení sankcí, probíhají ve formátu 5+1, a daly tak dohromady vedle USA, Francie, Británie a Německa také Rusko a Čínu. O přestávkách nebo večer na baru tak mohou být rozvíjeny i další náměty, které se lépe řeší napřímo a zblízka.
Izraelský ministerský předseda se pokusil zablokovat probíhající jednání jako „velmi špatný obchod“, za kterým vidí otevření cesty k íránské jaderné bombě. Bílý dům však označil jeho řečnické cvičení v Kongresu za zcela neplodné a nepřínosné. „Za plán nelze považovat prostou výzvu, ať Írán kapituluje,“ komentoval to ve Švýcarsku americký ministr zahraničních věcí John Kerry.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz