Česká vláda má na stole aktualizaci Státní energetické koncepce a ráda by tam zachovala stávající centralizovaný model energetického systému i navýšení podílu jaderné energie. Možná by si však měla rozhodování o pár dní odložit, aby si přečetla čerstvou nezávislou ročenku jaderného průmyslu The World Nuclear Industry Status Report 2014. Potvrzuje neradostné výhledy oboru. V Praze ji představil jeden z jejích autorů Mycle Schneider na kulatém stole, který uspořádala německá nadace Friedrich Ebert Schiftung.
Z údajů, které v ročence najdeme, je zřejmé, že jaderné elektrárny už v podstatě není možné stavět bez státní pomoci. Znamená to zatížit elektřinu obrovskými náklady, které by se daly lépe uplatnit jinde. Starý centralizovaný energetický model přitom dožívá i bez jaderných elektráren.
Francouzská státní energetická společnost EDF už nedokáže pokrýt růst operačních nákladů o 4,5 procenta, který zaznamenala mezi lety 2007 a 2012, a dostala se do ztráty, která roku 2013 činila 1,3 miliardy euro. Potíže mají i další velcí národní výrobci, jak ukazuje vývoj kapitalizace 20 největších světových utilit (tržní hodnota podniku vypočtená z ceny akcií na burze). Od začátku roku 2008 kleslo jejich ocenění o polovinu, což představuje ztrátu neuvěřitelné částky půl bilionu euro. Zejména na ČEZ je velice smutný pohled. V říjnu 2007 měl tržní kapitalizaci 27,3 miliardy euro, ale letos v srpnu už jen 11,8 miliardy euro.
Ztráta tradiční energetiky je o to tíživější, že burzovní index největších světových společností S&P Global 100 během té doby stoupl téměř o 30 procent. To znamená, že kdo má aspoň trochu mozku v hlavě, dá peníze jinam. Ve srovnání s průměrnou investicí totiž mezinárodní investoři do velké energetiky ztratili 62 procent toho, co by mohli mít, kdyby se uvedeným akciím vyhnuli. Investice do ČEZ je dokonce 66 procent pod globálním indexem, čili ztratila dvě třetiny hodnoty ve srovnání s průměrem. To je doklad naprosto neúspěšné strategie.
Investiční náklady do jaderné energetiky prudce rostou, za poslední dekádu stouply z 1000 dolarů na 8000 dolarů na 1kW instalovaného výkonu, tedy osmkrát. U obnovitelných zdrojů je opačný trend - zařízení jsou stále levnější a jeho kapacity rostou, a tak celkové investiční náklady už mírně klesají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz