Stanoviska Spojených států a Severní Koreje k jadernému programu Severu jsou stále na míle vzdálená a Spojené státy zjišťují, že by nezískaly moc z toho, co si slibovaly od schůzky 12. června, napsal analytik Phillip Orchard na velice sledovaných stránkách Geopolitical Futures (GPF) v den, kdy Trump schůzku zrušil.
Nám však čeští klasici V+W radí, že nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní. Takže ke schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una podle pozdějších Trumpových prohlášení může dojít, i když rozdíly v názorech budou pokračovat. Není na nich ani nic divného, pokud Spojené státy chtěly jen to, aby KLDR rychle a nezvratně zlikvidovala svůj program jaderných zbraní i s jejich nosiči, zatímco Pchjongjang od Washingtonu očekává hlavně ukončení historické éry, jejíž podstatou byla americká hrozba invaze s cílem změny režimu.
GPF mají za to, že to byla hlavně komunikace v zákulisí, která zpočátku vedla Bílý dům k přesvědčení, že Kim to myslí s denuklearizací upřímně. Jenže potom Kim obrátil, tvrdí prý zdroje z Bílého domu. Podle Trumpa jde o důsledek snížení tlaku ze strany Číny, proč si KLDR znovu troufá. GPF však mají za to, že Kim považuje atomovky za krajní způsob jak udržet nebezpečné Spojené státy v odstupu, a to je věc, ve které se nedá nikým, ani mezinárodními sankcemi, ani maximální rétorikou, dokonce ani Čínou nějak ovlivnit. Všechny Kimovy projevy dobré vůle, jako bylo zastavení testů, dokonce odstřelení jaderného střediska v Punggye-ri (ale bez pozorovatelů Mezinárodní agentury pro atomovou energii) nebo puštění zadržených Američanů, to všechno mělo pouze usnadnit jednání na principech rovného s rovným.
Pod denuklearizací tak vidí obě strany různé věci. Podle prezidentova poradce pro věci národní bezpečnosti Johna Boltona, jak píší GPS, musí být nejprve každá jednotlivá jadrná, chemická nebo biologická zbraň spolu s příslušným vybavením a balistickými raketami odmontována a odvezena do národní laboratoře Oak Ridge ve státě Tennessee, než Severní Korea pocítí nějaké hmatatelné výsledky změny. Dokonce i korejští jaderní vědci by prý musili opustit zemi. Jenže pro Severní Koreu je denuklearizace spíše dlouhodobým cílem, ke kterému chce postupovat v souladu s globálním odzbrojováním. Mezitím je ochotna dohodnout jen kompromisy v oblasti velikosti a dalších detailů svého raketového a jaderného arsenálu.
Podle zmíněné analýzy, KLDR teď věří, že jedná z pozice síly. Jadernou mocností už je, a přestože zkoušky přerušila a poškodila svůj oblíbený zkušební polygon, stále má dostatečné zásoby zbraní . Rakety jsou možná nespolehlivé, ale dokážou doletět nad území Spojených států. Je otázka, co by se stalo s hlavicemi při sestupu do atmosféry, protože to je na tomto oboru to nejtěžší. Na odstrašení před americkým útokem to stačí. A k tomu lze připočíst konvenční hlavně schopné zničit území desítky kilometrů za severokorejskými hranicemi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…