Zbyněk Fiala: Levná ropa – dobře, nebo špatně?

01.12.2014 20:08 | Zprávy

Ropa bude možná levná dlouho. Co to udělá s ekonomikou? Znamená to úlevu, nebo zostření současné situace?

Zbyněk Fiala: Levná ropa – dobře, nebo špatně?
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Texaská WTI spadla v pondělí ráno na asijských trzích na 64 dolarů za barel, pak se začala trochu zvedat k 66,5 UDS/b, evropská Brent je lehce pod 70 USD/b. Ceny se tedy vrátily k úrovni ze začátku roku 2010 a jsou pouhých 5 USD/b od úrovně z krizového roku 2009. Komentáře se shodují, že jde o pokus, jak vytlačit americkou konkurenci z drahých břidlicových ložisek. Množí se úvahy, že takhle to může minimálně rok vydržet, možná dva nebo i déle. Co to znamená? Je to další impulz pro ekonomiku, která dostane levnější vstup? Nebo je to další závaží, které ji potáhne pod hladinu mizející poptávky?

Německý člen rady Evropské centrální banky Jens Weidemann považuje snížení cen ropy za hospodářský stimul, takže ECB už nemusí vytahovat další nástroje pro povzbuzení hospodářství eurozóny. Jeho šéf Mario Draghi je opačného názoru, že tento cenový šok spíše uškodí. ECB o tom bude debatovat v průběhu týdne.

Také americký ekonomický server Business Insider sbírá spíše obavy. Pokles cen nutně povede ke snížení investiční aktivity v těžebním průmyslu, takže dnešní přebytek ropy se promění v příští nedostatek s prudkým zvýšením ceny. Těžební společnosti nebudou schopny reagovat dost rychle na budoucí vzestup poptávky, varuje podle tohoto zdroje analytik z banky Morgan Stanley. Další věcí je pokles daňových příjmů v zemích, kde byla běžná dotace spotřebitelských cen benzínu a nafty. Státy už na to nebudou mít rozpočtové zdroje a rozhořčení lidé vyrazí do ulic.

Na TV Bloomberg uvedl v telefonickém rozhovoru Philip Verleger, prezident nezávislé konzultační společnosti PKVerleger, že končí prudký růst americké produkce ropy a bude vystřídán mírným poklesem o nějakých 300 tisíc barelů ropy denně. Těžba ropy ve Spojených státech přitom vzrostla v posledních dvou letech o polovinu na 9 milionů barelů denně, což je úroveň z roku 1985, kdy byla americká těžba na vrcholu.

Hodně těžařů je zajištěno proti poklesu ceny, takže snižování produkce bude rozloženo v čase. Ale chování těžebních společností je do značné míry předurčeno zdrojem financování. Často jsou odkázány na prodej dluhopisů s vysokým výnosem (až 17 procent ročně). Ve hře je obrovský balík peněz, podle investiční banky Meryll Lynch tak už bylo poskytnuto 1,7 bilionu dolarů. Značná část z toho může být poklesem příjmů těžařů ohrožena, proto jsou od pondělka možnosti takového financování uzavřeny, soudí Verleger.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Následky bitcoinového skandálu Pavla Blažka & spol.

9:16 Zdeněk Jemelík: Následky bitcoinového skandálu Pavla Blažka & spol.

Místopředsedkyně ODS, dočasná ministryně spravedlnosti paní Eva Decroix se s vervou pustila do plněn…