Zbyněk Fiala: Němci se Brexitu nebojí, Trumpa ano

08.02.2017 18:36 | Zprávy

Devět z deseti německý společností se nebojí, že jejich hospodaření bude významně ovlivněno odchodem Británie z EU. Větší strach mají z amerického protekcionismu, který chce zavádět nový prezident Donald Trump.

Zbyněk Fiala: Němci se Brexitu nebojí, Trumpa ano
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Zbyněk Fiala

Pokus britské premiérky Theresy Mayové stanovit jednostranně výhodné smluvní podmínky pro odchod Británie z EU, jak to naznačila ve svém projevu minulý týden, staví na iluzích. Opírá se o představu, že německý průmysl zatlačí ve prospěch velkorysého řešení, aby si uchoval přístup na trhy, kde se daří jeho vývozu. Jenže německý průmysl nevnímá Brexit jako naléhavý problém. Ukázal to poslední průzkum mezi 2900 německými společnostmi, ze kterých jen jedna z deseti vyjádřila obavu, že by mohl Brexit silně ovlivnit jejich hospodaření, ať už letos nebo v dalších letech.

Upozorňuje na to analýza, jejíž autor Michael Hüther je ředitelem prestižního Institutu ekonomického výzkumu v Kolíně nad Rýnem. Větší riziko vidí v jednostranném přístupu America First!, se kterým přišel nový prezident Donald Trump. Hüther se bojí jak protekcionismu, tak „bezpečnostního vakua“. EU by na to měla reagovat a vnímat to spíše jako příležitost než překážku.

https://thewonk.eu/reports/with-trump-despite-brexit-how-to-rescue-the-eu__r2434.html

Samotného Brexitu se Němci nebojí. V uvedeném průzkumu jen dvě nebo tři procenta dotázaných uvedla, že to může významně ovlivnit jejich investice nebo zaměstnanost. V užším výběru velkých společností nad 500 zaměstnanců asi pětina počítá s „větším vlivem“, hlavně s důsledky devalvace libry. Ale i v této kategorii pouze 2 – 4 procenta očekávají jasně negativní efekt.

Když byla otázka formulována jinak a sledovala „menší vliv“, asi 30 procent všech dotázaných společností uvedlo, že se to nějak promítne do jejich exportu do Británie. U těch větších asi 40 procent čeká mírné ovlivnění směnným kurzem eura a libry. Ale vedle toho 22 procent německých firem vidí spíše mírný přínos Brexitu pro své hospodaření a 2 procenta dokonce významný přínos, neboť je to přinutí diverzifikovat trhy na úkor britských.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Fiala , Německo , Vaše věc , Trump , Brexit

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…