Kdyby se dalo věřit prvním dojmům, bláznivou komedii vystřídá úlevná nuda. První projev nově zvoleného prezidenta Joe Bidena k národu zaujal tím, že to nebylo nic proti ničemu. Komentátoři si všimli také starodávné sentimentality v projevu hodného dědečka, který má vystřídat zlobivého pohádkáře v roli (kdysi) nejmocnějšího muže planety. Z nevýrazné Bidenovy tváře padaly myšlenky typu: Jsem tu pro všechny, přestaňme dělat z druhých bubáky, zahojme rány, mějme se rádi. Nejlepší věta byla určena pro Trumpovy voliče: „Smiřte se s prohrou, sám jsem taky párkrát prohrál.“ Zkrátka, přišel starší, ten se taky zakecá, ale bude nám to častěji jedno.
První dojmy však mohou být matoucí. První dojem je silná stránka marketingu, jehož úkolem je prodat. A mistr se pozná podle toho, že umí prodat šunt zájemcům o nejlepší zboží nebo prodat cokoliv těm, kdo vůbec nic nepotřebují. Úlevný příval nudy neodpovídá dramatu, ze kterého se zrodila. Pochopitelně jsme se soustřeďovali na závěrečný souboj, který byl tak těsný, že by se tam nevešla žiletka. Znamená to, že síly byly zcela vyrovnané?
Ale vůbec ne, Bidena rozhodně chtěla koncentrovaná města, a ta nakonec převálcovala rozptýlený venkov, který stál jednoznačně o Trumpa. V Pennsylvanii, kde bylo ohlášeno konečné vítězství vleklé bitvy o Bílý dům, převážilo na Bidenovu stranu méně než 40 tisíc hlasů z celkových bezmála sedmi milionů voličů. Jenže ve Filadelfii, hlavním městě tohoto průmyslového státu, vyhrál Biden drtivě se 561 tisíci hlasů proti Trumpovým 127 tisícům. Ve stejném poměru vyhrává Biden i v obrovské Kalifornii, kde zatím dostal přes 8 milionů hlasů, zatímco Trump překročil jen 4 miliony. Čtvrtina hlasů z tohoto státu ještě nebyla sečtena, ale začervená se to tam jen v méně lidnatém vnitrozemí.
Ve srovnatelně velkém Texasu s 11 miliony voličů vyhrál Trump, ale tam jeho převaha činila jen necelých 0,7 milionu hlasů. Přitom v Dallasu, kde byl milion voličů, dopadl jak v Kalifornii a prohrál 1:2. V Austinu s 0,6 milionu voličů byl Trump bit dokonce v poměru 1:3. Obrovský červený rybník uprostřed Spojených států, který by naznačoval, že většina území USA mimo pobřeží je věrná svému končícímu prezidentu, je tedy jen dalším matoucím prvkem na obraze letošních voleb.
Víc napovídá změna barvy z červené na modrou, kterou jsme viděli na severním okraji USA zvanému Středozápad. Státy Michigan a Wisconsin, které otočily a přinesly většinu Bidenovi, patří stejně jako sousední modré Minnesota a Illinois k průmyslovým státům, kde teď byly nejprudší přírůstky koronaviru. V posledních dnech byly rekordní, tak jako u nás. Nejnovější čísla došplhala ke 120 tisícům nových nakažených denně. Pokus otevřít ekonomiku přinesl hrozbu naprostého ochromení společnosti, jak to teď zažívá třeba Británie. Trumpovy pohádky o ochraně produkční schopnosti tradiční bašty amerického průmyslu, narazily na realitu. Navíc nedokázal vyjednat pokračování federální pomoci nezaměstnaným i ohroženým podnikům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV