Chráněná příroda je hospodářská výhoda, potvrzovali jsme si znovu na zasedání petičního výboru Poslanecké sněmovny, když jsme si prohlíželi slajdy petentů na podporu své argumentace. Samozřejmě, že to neplatí pro pražské advokáty, kteří by rádi obchodovali se stavebními pozemky v dnešní chráněné zóně a posázeli je paneláky, jakými jsou dneska zamořeny Krkonoše. Ale proti tomu byly připomenuty závěry nedávné studie Ekonomické dopady rozdílné péče o NP Šumava, kterou zpracovali na přelomu roku Experti z renomované britské společnosti EFTEC pro Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
Jak studie uvádí, ekonomický přínos přírody v národním parku činí 44 miliard korun ročně a je vyšší na území ponechaném divoké přírodě. 2 miliony návštěvníků NP Šumava utratí každý rok přibližně 68 milionů euro (1,87 miliardy Kč) v oblasti, kde je nezaměstnanost nižší než celostátní průměr.
Celkový ekonomický přínos národního parku je však mnohem větší a dosahuje 1,6 miliardy euro (44 miliard korun) ročně, pokud se k turistice připočítají další služby přírodních ekosystémů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz