Projevy předsedy vlády Petra Nečase patří k mediálním zážitkům, jaké tu nebyly od časů legendárního Václava Kopeckého (pro nepamětníky - vládní tlučhuba z počátku 50. let). Když se na Nečase podíváte, tak to, co říká, je svatá pravda. A když si to pak přečtete a dáte tomu opačné znaménko, je to pravda taky.
V pátek hájil Nečas ve sněmovně právo na další budoucnost své vlády (jejíž pilíř „platforma“ vyvolává pajdavou představu platfusu). Nejpozoruhodnější hláška spočívala v tvrzení, že „tato vláda dále půjde cestou vyrovnaných rozpočtů“.
Ví bůh, co tím premiér myslel. Pár dní předtím proběhla notifikace vládního deficitu a dluhu za ČR v evropských institucích (v Eurostatu), kde byla za rok 2011 pro vládní dluh ČR uznána částka 1 567 799 milionů korun, stručně 1,6 bilionu korun. Za jediný rok se tento dluh zvýšil o 117 856 milionů korun, tedy o 118 miliard korun (čistého, podle evropských standardů). O rok dřív to bylo o polovinu víc a o dva roky dřív to bylo dvakrát tolik. Kam by měl jít Nečas dál i s celou vládou, to mu radila spousta lidí na přeplněném Václaváku (a bylo to zcela jinam). Přesto se podívejme, co v uvedeném projevu ve sněmovně Nečasovo slovo „dál“ znamená.
K jeho smyslu nás vede zmíněné číslo zhruba 120 miliard, protože v Nečasově projevu zaznělo ještě jednou, ale v přesně opačné souvislosti. Premiér se holedbal, že dál zachová složenou daňovou kvótu (celkové daňové zatížení včetně pojistného) na 38 procentech HDP, tedy o 3 procentní body níže, než bylo za vlád sociální demokracie. Co by se občanům stalo, kdyby tahle vláda padla? Když sociální demokracie slibuje, že vrátí daně na původní úroveň, znamená to – zvolal Petr Nečas vzrušeným hlasem – že vám každoročně vytáhnou z kapes 120 miliard korun navíc!!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: vasevec.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…