Případ ruského nebezpečí sviští do další divoké zatáčky. Julia Skripalová se sbírá z nejhoršího, už si volá s příbuznými v Moskvě a nakonec by snad mohla – je to ruská občanka – letět zpátky domů. Pokud by tedy chtěla. Ale to nám jistě někdo sdělí. V každém případě jsme tu svědky nečekaného vývoje. Novičok nefunguje? No jasně, další doklad, že jde o ruský výrobek…
Ale žerty stranou, věc je příliš vážná. Do stávající verze případu, jak ji podává Británie, vytrvale tepe její bývalý velvyslanec v Uzbekistánu Craig Murray. Částečně proto, že už je takový. Ještě ve funkci (za vlády Tonyho Blaira) se dostával do konfliktu s nadřízenými, když varoval před nevěrohodností zpráv CIA, které vznikaly na základě mučení v uzbeckých věznicích. Pak o tom psal knihy a měl nekonečné potíže, až se stal občanským aktivistou. Ale teď se případu s novičokem věnuje hlavně proto, že o někdejším sovětském programu chemických zbraní nové generace něco ví. Odehrával se totiž právě v Uzbekistánu.
Po rozpadu Sovětského svazu byla tato uzbecká pracoviště s americkou pomocí likvidována a zařízení odvezeno do USA. Provázeli jej i mnozí odborníci, kteří na programu pracovali. Tyhle věci už jsou vlastně běžně známy, ale přesto stojí za připomenutí. Třeba pro srovnání s tvrzením, že novičok je ruský a že by si s tím nikdo jiný nedokázal poradit.
Proto tento bývalý velvyslanec zpozorněl, když britská vláda hned první den otravy Sergeje a Julie Skripalových „věděla“, že jde o novičok a že za tím stojí Moskva. Podle stejného zdroje je tato látka desetkrát silnější než konvenční nervový plyn. Ale proč tedy nemá desetkrát větší účinnost, diví se dále Murray. Proč nemá problémy třeba lékař, který poskytoval první pomoc Julii Skripalové a byl s ní dlouhou dobu ve fyzickém kontaktu?
Murray neříká, že to Rusové nemohli udělat, ale jsou prostě i jiné možnosti. Zatím neexistuje žádný reálný důkaz. Ostatně, britská vláda přišla s obviněním v době, kdy ani neměla čas něco zjistit. Proto to vypadá, jako by jen potřebovala záminku pro předem připravené protiruské akce. Má to povzbudit výdaje na zbrojení a na zpravodajské a bezpečnostní služby. V Británii zbrojní průmysl zaměstnává 100 tisíc lidí, říká Murray, a jde o velice silnou a dobře placenou zájmovou skupinu. „Jestliže vás zásobují informacemi lidé, kteří mají největší finanční benefit z tohoto příběhu, je to důvod ke zneklidnění,“ varuje Murray v rozhovoru pro nezávislý investigativní server Consortium News.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo
Kdo a proč chce zničit léta fungující zařízení pro děti s autismem a jakou roli v tom hrají neuspoko…