Zbyněk Fiala: Snížení daní byl podvod

26.11.2012 22:00 | Zprávy

Pravda leze ven. Dokonce i Wall Street Journal prostřednictvím svého internetového serveru MarketWatch píše, že ekonomická teorie, která doporučovala snižování daní pro bohaté jako univerzální nástroj podpory růstu a dokonce i zvýšení daňového výběru, nebyla myšlena vážně. Měla pouze zabránit tomu, aby na bohaté padla vina za zvyšování státního zadlužení. Krátce – byl to podvod.

Zbyněk Fiala: Snížení daní byl podvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

S blížícím se koncem roku se blíží i pád přes „fiskální útes“ ve Spojených státech, tedy situace, která by nastala, kdyby nedošlo k dohodě o snižování státního zadlužení. V tom případě by automaticky spustily loni dohodnuté rozpočtové škrty, které zasáhnou i miláčka pravice, vojenské výdaje. Hlavně však vnesou do ekonomiky negativní fiskální stimul v rozsahu 5 procent HDP, což ji nespíš uvede do klesavé vývrtky. V zemi proto narůstá nervozita a hledá se, kdo za to může.

Rány dopadají hlavně na Republikány, do kterých se už může, protože Mitt Romney byl v prezidentských volbách poražen s nečekaně velkým rozdílem. Avšak ani Obama, který dostal o polovinu více volitelů, není kritiky ušetřen. A tak i jeho najdeme v desítce těch, kdo zemi přivedli k fiskálnímu útesu. Aspoň podle Rexe Nutiga, komentátora MarketWatch.

Tak se na ně podívejme:

1. Seznamu vévodí Arthur Laffer, ekonom, který „prokázal existenci oběda zadarmo“. Studenti se sice učí od prvního ročníku základní ekonomickou poučku, že za všechno se musí platit, všechno projeví svou cenu, náklady nezmizí tím, že je někdo zapře, čili že „žádný oběd není zadarmo“. Ovšem podle Laffera mělo snížení daní vést k tomu, že se nakonec daňový výběr zvýší. Tím ty, kdo daně snížili, zbavil pocitu viny, že ohrozí rozpočet a prohloubí zadlužení. Problém byl v tom, že Lafferova teorie se v praxi nepotvrdila. „Snížení daní je hlavní příčinou našeho dluhu ve výši 16 tisíc miliard dolar,“ konstatuje MarketWatch, populární internetový server listu Wall Street Journal.

Názor tohoto serveru je o to cennější, že Wall Street Journal byl svého času velice úzce propojen s týmem prezidenta Ronalda Reagana, který snížení daní realizoval. Dále uvádím informace, které jsem našel v knize Inside The Wall Street Journal. Napsal ji ekonom Jerry M. Rosenberg roku 1982, tedy ještě za Reagana. Uvádí, že jeden z redaktorů WSJ, Jude Wanniski, pracoval pro Davida Stockmana, který se pak stal šéfem pro rozpočet v prezidentově úřadě. Wanniski byl dlouhá léta v každodenním telefonickém styku s Arthurem Lafferem a krmil tím šéfredaktora WSJ Boba Bartleye.

Když pak bylo v srpnu 1981, v závěru prvního Reaganova pololetí, ohlášeno největší snížení daní v probíhajícím století a největší ořezání vládních výdajů za padesát let, Reagan to označil za „obrat v kurzu, který tato země držela posledních 50 let“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

13:57 Zbyněk Fiala: Kdo vlastně vládl v USA?

Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, kter…