Zbyněk Fiala: Sousedíme s Čínou

02.06.2016 13:32 | Zprávy

Konkurenceschopnost České republiky je srovnatelná s Čínou. Věřte tomu, nebo ne, ale tak to ukazuje uznávaný žebříček švýcarského institutu IMD. Zatímco ČR o dvě špricle posílila, Čína k nám o tři špricle seskočila. Vizitku časů Nečase a Kalouska pak nabízí zjištění, že se potáceli až o osm příček níže než jsme dnes.

Zbyněk Fiala: Sousedíme s Čínou
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Žebříček konkurenceschopnosti je vždycky věc ošidná, něco se dá změřit (tempo vývozu, směnné relace, inflace, obchodní a platební bilance), něco ne (podmínky pro podnikání). Někde můžeme měření aspoň předstírat, když počítáme dny potřebné pro založení firmy. Rychle založená firma nám ale moc nepomůže, když všechno směřuje k tomu, že zas rychle zkrachuje – třeba po nájezdu insolvenční mafie.

Nejpopulárnější žebříčky konkurenceschopnosti dělají Světové ekonomické fórum v Davosu a švýcarský Mezinárodní institut pro rozvoj managementu IMD, umístěný do nádherného prostředí na břehu Ženevského jezera v Lausanne. Ten druhý je prý vědečtější. IMD manažery vychovává a patří v tomto oboru do světové špičky. Podle Financial Times je dokonce jedničkou souvisle po celé uplynulé pětiletí. Ale také Forbes dává jeho program MBA do čela světového srovnání.

To neznamená, že musíme všemu z IMD věřit, ale je tu jistota, že mají metodu a že výsledky z nich nevypadly náhodně. A tak jsou tyto výroční žebříčky pravidelnou událostí, kterou nemůže žádný ekonomický tisk přehlédnout. V uvedených žebříčcích nejde o to, kolik kdo dosáhl nějakých hodnotících bodů, ale jak si stojí ve srovnání s ostatními (ranking). A protože to dělají zkušení lidé, vědí, že musí dost provokovat, aby jejich zpráva překřičela ostatní.

Závisí ovšem také na interpretaci. Česká republika se ocitá v letošním pořadí (27.) jen o dvě místa za nejúspěšnějším globálním výrobcem, Čínou (25.). Takhle blízko jsme ještě nikdy nebyli, ale pohybují se oba body, loni byl rozdíl podstatně větší, když Čína byla 22. a ČR 29. Čína zpomaluje, ČR loni zrychlila, díky obrovské injekci evropských fondů. Peníze utracené sice nejsou nutně penězi dobře vynaloženými, ale nějaký pokrok tu je a svět si ho všiml.

Ještě víc překvapí, že se na tomto renomovaném žebříčku nacházíme v bezprostředním sousedství Japonska, které je jen o jeden stupínek před námi. Máme už konkurenceschopnost jako Japonsko, nebo jsme Japonskem po zemětřesení? Pohled na historický vývoj tohoto ukazatele ukazuje, že i my jsme překonávali jakési zemětřesení. Mělo podobu zmatečních reforem, které prokázaly schopnost republiku téměř položit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo

Kdo a proč chce zničit léta fungující zařízení pro děti s autismem a jakou roli v tom hrají neuspoko…