Analytici nebrali vážně hrozbu, že Gazprom přeruší zásobování Ukrajiny - a s ní i evropských zemí na delším konci trubky - v důsledku ukrajinského „chaotického financování“, jak to vyjádřil minulý týden ruský prezident Vladimír Putin. Převládl názor, že dohoda je nevyhnutelná.
Chaos pramení ze sporu, co je vlastně zaplaceno, protože Gazprom převádí část koupeného plynu přímo Donbasu, kterému ukrajinské trubky pro změnu zavřel Kyjev. Ukrajinská vláda se k této části účtu nehlásí. Tvrdí, že její monopolní přepravce plynu si v neděli objednal dodávky 10 milionů kubíků denně, což samo už je jen zlomeček běžné spotřeby, ale dostává jen 5,8 milionu kubíků.
Ukrajina se tak cítila krácena na tom, co si předplatila. Jenže předplaceno má jen do konce týdne. Připomíná to automatický ohřívač z levnějších zahraničních hotelů – hodíte do něj minci, a chvíli je teplo. Teď jsme ve fázi, kdy mince došly a dodávky pokračují jen za cenu omezení, a to Ukrajina snížila objednávku dokonce o drastických 83 procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vasevec.cz